01/07/2021 | Yazar: Kaos GL

Ankara’da bir araya gelen LGBTİ+ ve kadınlar basın açıklamasında “İstanbul Sözleşmesi’nen, eşit ve özgür yaşama hakkımızdan vazgeçmiyoruz” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kadınların ve LGBTİ+ların yaşam hakları yok saymak demek” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Yasemin Bahar /Kaos GL

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden resmi olarak bugün ayrılması üzerine Türkiye’nin birçok ilinde kadın ve LGBTİ+’lar meydanlarda bir araya geldi.

Ankara’da 18:30’da Sakarya Caddesi’nde buluşan LGBTİ+ ve kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden (Kadına Yönelik Şiddeti Önlemeyi Amaçlayan Uluslararası Sözleşmesi) vazgeçmiyoruz, dedi.

İstanbul Sözleşmesi Ankara Kampanya Grubu imzasıyla alanda okunan basın açıklaması şöyle:

“Kadınların ve LGBTİ+ların yıllar süren mücadeleleriyle elde ettiği kazanımlar sonucunda imzalanan İstanbul Sözleşmesinden  tek bir adamın kararıyla bir gece yarısı çekilme kararı alındı. Geçtiğimiz gün, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma talebini reddetmesi ile karar kesinleşti. İstanbul Sözleşmesi yürürlükteyken kadınları korumayan, tüm kadın düşmanı politikalarıyla haklarımıza ve hayatlarımıza saldıran, kadın katillerini cezasız bırakan, taciz ve tecavüzcüleri tahrik ve iyi hal indirimleriyle ödüllendiren erkek - devlet, İstanbul Sözleşmesini feshederek kadın ve LGBTİ+ düşmanlığını bir kez daha ortaya koyuyor.

Bu ülkede kadınlar kaybediliyor, katlediliyor, hapsediliyor. Şirin Ünalların, Zaynal Abakarovların, Musa Orhanların, Tolga Ağarların kimlerden cesaret aldığını biliyoruz! Erkek-devlet ve erkek yargı şiddet faillerine cesaret veriyor. Ancak kadınlar hayatın her alanındaki cinsiyetçiliğe, baskıya, şiddete ve eşitsizliğe karşı haklarını ve hayatlarını savunmaktan vazgeçmedi, vazgeçmeyecek! İstanbul Sözleşmesi bizim! Erkek-devlet tüm mekanizmalarıyla hayatlarımıza saldırsa ve İstanbul Sözleşmesini feshetse de biz kadınlar  var olduğumuz her yerde İstanbul Sözleşmesini uygulatacağız! Bu yüzden bu fesih kararı bizler için yok hükmündedir! Kadını toplumsal yaşamın dışına itmeye çalışan, evlerin içine hapsetmek isteyen zihniyete karşı bugün ülkenin her yerinde kadınlar ve lgbti+lar İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmediklerini haykırmak için sokakta. Bizler bugüne kadarki tüm haklarımızı sokakta mücadele ederek kazandık ve hiçbirinden vazgeçmeye niyetimiz yok.

“AKP iktidarı kendisine karşı çıkan herkesi terörize ediyor, eşit ve özgür bir yaşam için mücadele eden tüm kesimleri kriminalize etmeye çalışıyor. Yalnızca 2 hafta önce HDP binasına gerçekleştirilen saldırıda kaybettiğimiz Deniz Poyraz, kişisel nedenlerle değil AKP’nin her geçen gün artan kriminalize edici politikalarından alınan cesaretle katledildi. Kadın mücadelesinden tanıdığımız Deniz Poyraz isyanımızdır! Denizli’de İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları için gözaltına alınan 3 İranlı mülteci de sınır dışı edilmek istendi.

“Kadın mücadelesinin baskısıyla sınır dışı edilmeleri engellendi ancak 3 göçmen kadın arkadaşlarımız başka şehirlere sürgün edilerek cezalandırıldı! Kadınlar pandemi süreci de fırsat bilinerek ev içine hapsedildi, ev içi emekleri katmerlendi, kadın yoksulluğu katlandı ve kadına yönelik ev içi şiddet arttı. Yaşadığımız her türlü şiddete ve baskıya karşı sokaklara çıktığımızda ise karşımızda polis şiddetini görüyorduk. Ankara emniyeti her geçen gün biz kadınlara yönelik fiziksel şiddetini arttırıyor. Eylem alanında tacizde bulunuyor, tecavüz tehditleri savuruyor. Bizler anayasal hakkımızı kullanıyoruz, onlar suç işliyor! Ankara emniyeti Ankara sokaklarında sistematik ve yapısal bir biçimde suç işliyor!

Tüm bunlar yaşanırken erkek iktidar kadınların hayatlarına göz dikerek İstanbul Sözleşmesini feshetti. İstanbul Sözleşmesinin fesih kararı kadınların ve LGBTİ+ların yaşam hakları başta olmak üzere kazanılmış tüm haklarını yok saymak, şiddete uğrayan ya da şiddete uğrama tehlikesi olan herkesi şiddetle yüz yüze bırakmak demektir! Biz kadınlar ve LGBTİ+lar bunu kabul etmiyoruz! 

“Yaşam haklarımız için nasıl bedeller verdiysek, İstanbul Sözleşmesinin imzalanması için nasıl bedeller verdiysek, sözleşmenin uygulanması için nasıl bedeller verdiysek, sözleşmenin yürürlükte kalması içinde bedeller ödemeye hazırız! Bizler en meşru hakkımız olan yaşam  hakkımızı savunuyoruz! Meşruluğumuzdan aldığımız güçle buradayız! Aklınızdan bile geçirmeyin demiştik, hayatlarımıza göz diken erkek devleti işte bu sokaklardan defalarca uyarmıştık! Bugün geldiğimiz noktada erkek devlet rejimi tüm mekanizmalarıylaa kadınlara topyekün savaş açmış durumda. Kadınları, çocukları, LGBTİ+ları, mültecileri toplum içerisinde güvencesiz hale getirerek mücadelemizi sindirmeye çalışan erkek devlet aklına saldırılar karşısında daha güçlü, daha öfkeli çıkacağımızı da söylemiştik! Bugün burada eskisinden çok daha güçlü, çok daha öfkeliyiz! Bugün burada mücadelemize topyekün savaş açan erkek devletin karşısına çıktık ve topyekün direnişle cevap veriyoruz! 

“VAZGEÇMİYORUZ! 

“Yaşamlarımızdan da haklarımızdan da eşit ve özgür bir yaşam kurma mücadelemizden de vazgeçmeyeceğiz vazgeçmiyoruz! Ankara sokaklarından bir kez daha haykırıyoruz: İstanbul Sözleşmesi bizim! İstanbul Sözleşmesi yaşatır!

Haklarımız bizim. Hayatımız bizim. Mücadelemiz bizim. Eşit ve özgür yaşama hakkımızdan vazgeçmiyoruz. Sözleşmeyi her yerde anlatmaya devam edeceğiz. Kadınlar olarak fiili olarak uygulanmasını sağlayacağız. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Hayatı durduruyoruz!”Etiketler: insan hakları, kadın, yaşam
İstihdam