06/07/2020 | Yazar: Kaos GL

İnsan Hakları Derneği kadınları AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un “İstanbul Sözleşmesine atılan imzanın geri çekilebileceği” sözlerine karşı açıklama yayımladı.

“İstanbul Sözleşmesine sonuna kadar sahip çıkacağız” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İnsan Hakları Derneği Kadınları AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un 30 yerel televizyonda yayımlanan “Anadolu Soruyor Programı”nın canlı yayınında “İstanbul Sözleşmesine atılan imzanın geri çekilebileceği” vurgusuna karşı açıklama yayımladı.

“Biz Kadınlar Uyarıyoruz!” başlıklı açıklamada sözleşmenin yeterince uygulanmadığına dikkat çekiliyor ve bugün de sözleşmeden çekilinmesi halinde “devlet eli ile meşrulaştırılan şiddetin arkasında yatan militer ve otoriter anlayışının, giderek güçleneceği” ifade ediliyor.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“AKP Genel Başkan yardımcısı Numan Kurtulmuş, geçtiğimiz günlerde, “İstanbul Sözleşmesine atılan imzanın geri çekilebileceğini” söyledi.

“İHD Merkezi Kadın komisyonu olarak, bu açıklamayı toplumsal cinsiyetçi bakış açısının ve kadına yönelik şiddetin daha da artacağı endişesi ile çok tehlikeli buluyoruz.

“T.C Devleti, 2011 yılında “ilk imzacı devlet” olarak bu sözleşmeyi imzalamış, meclisin onayından geçirmiş ve sözleşme ile kadına yönelik şiddet alanında birçok “yükümlülüğü” kabul etmiştir.

“Bu sözleşme devlet tarafından imzalanmış olsa da bugüne dek yeterince uygulanmamış, özellikle yargı makamları, sözleşmeye daima “mesafeli” davranmıştır.

“Oysa sözleşme, kadınların ve LGBTİ+ birey ve örgütlerin mücadeleleri sonucunda kazanılmış bir haklar bütünüdür.

“Sözleşme, kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı yasakladığı gibi, ayrımcılığın kadına yönelik şiddetin bir biçimi olarak gerçekleştiğini hüküm altına almaktadır.

“Kadına yönelik şiddet, yaşamın hangi alanında yaşanırsa yaşansın, imzacı devletlere sözleşme ile büyük görevler yüklenmiştir.

“Çok önemli olarak, Sözleşmenin 12. Maddesi, genel yükümlülükler bölümünde taraflara, “din, örf, adet, gelenek” ve “sözde namus anlayışının” kadına yönelik şiddetin, gerekçesi olamayacağını da hatırlatmaktadır.

“Bilindiği gibi TC devleti, Anayasasının 90. maddesi ile uluslararası sözleşmeleri, iç hukukun “üstünde” kabul etmiştir.

“Yıllarca, bu sözleşmeyi imzalamakla övünen AKP, bugün sözleşmeden imzasını çekmeyi düşünmektedir.

“Kadına ve LGBTİ+ bireylere yönelik şiddetin bu kadar yoğun yaşandığı bir coğrafyada, İstanbul Sözleşmesi yeterince uygulanmasa dahi, “bir yasal güvence” sağlamaktadır.

“Sözleşmeden imzanın çekilmesi, devlet eli ile meşrulaştırılan şiddetin arkasında yatan militer ve otoriter anlayışının, giderek güçleneceğini göstermektedir.

“Bizler insan hakları savunucusu kadınlar olarak, İstanbul Sözleşmesine sonuna kadar sahip çıkacağımızı ve kadın kurtuluş mücadelesini, kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha dile getirmek ve siyasal iktidarı kadınlar adına uyarmak istiyoruz.”

 

 


Etiketler: kadın
nefret