24/06/2021 | Yazar: Kaos GL

Maltepe Miting Alanı’na 19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için yapılan başvuru İstanbul Valiliği tarafından yine reddedildi.

İstanbul Valiliği’nden yine aynı nakarat Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

19. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, 21 Haziran’da başladı.

Onur Haftası Komitesi’nin 19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü 26 Haziran Cumartesi günü Maltepe Miting Alanı’nda gerçekleştirmek üzere yaptığı başvuru sonuçlandı. İstanbul Valiliği, başvuruyu bu yıl da aynı gerekçelerle reddetti.

Valilik, LGBTİ+’ların hak ve özgürlük mücadelelerini varoluşlarını kutlayarak bir araya geldiği Onur Yürüyüşü’nü “il sınırlarımız içerisinde provokatif eylem ve olayların meydana gelebileceği, açık yer toplantısına katılacaklarda dahil olmak üzere halkın huzur ve güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, genel sağlığın ve genel ahlakın, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, olası şiddet ve terör olaylarının önlenmesi, provokatif eylem ve olayların yaşanmaması için” diyerek yasakladı.

“Yasak kararı lubunyaların bir araya gelmesine engel olamayacak”

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, başvurunun bu yıl da reddedilmesiyle ilgili LGBTİ+’ların bir araya gelerek görünür olmasına engel olamayacağını vurguladı:

“26 Haziran Cumartesi günü gerçekleştireceğimiz 19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşümüzü Maltepe Miting Alanı'nda gerçekleştirmek için İstanbul Valiliği'ne yaptığımız başvuru bugün reddedildi. Yasak gerekçesi yine aynı zırvalar.

Yıllardır tarihleri değiştirip aynı cümlelerle yayımladıkları yasak kararlarıyla lubunyaların bir araya gelmesine ve görünür olmasına engel olamayacaklar. 26 Haziran günü sokaklarda birbirimizi bulacak, onurumuzu kutlayacağız.

Onur Yürüyüşü'nün detayları için bizi takipte kal lubunya!”

19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşüyle ilgili gelişmeleri #SokaklarBizim ve #OnurHaftası hashtaglerinden takip edebilirsiniz.


Etiketler: insan hakları
İstihdam