21/02/2022 | Yazar: Kaos GL

Cemal Akyüz’ün kişisel sergisi “İşte Şimdi Taçlandık” Ankara, Çankaya’da Tosca Art Design’da 19 Şubat Cumartesi günü açıldı.

“İşte Şimdi Taçlandık” açıldı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cemal Akyüz’ün kişisel sergisi “İşte Şimdi Taçlandık” Ankara, Çankaya’da Tosca Art Design’da 19 Şubat Cumartesi günü açıldı.

Akyüz’ün sergisi, pandeminin ardından kapanan, değişen, dönüşen mekanları ve sanat arzusunu tartıştırıyor. 6 Mart Pazar’a dek ziyaretçilerini bekleyen serginin tanıtım metni şöyle:

“Her şeyi unutup yola devam etmek için bize kıpırdama denen bir zaman seçilebilir mi? Her yolculuk için illa hareket etmek mi gerekli? Hareket eden ya da kıpırdamadan duran figürlerimde ne zaman ne de mekân var, hepsi kendi hükümranlığında.

“Kıtlık ilkesi, elde etmesi zor olan şeylere duyulan arzuyu tanımlayan ekonomik bir terim olsa da, iki yıldır sosyal olarak da hayatımızda yer eden bir prensip oldu. Sıkıldık, yerimizde duramadık, bize açık olan tek mekân olan marketleri yağmaladık. Kapılarını kapatan sanat mekanlarına karşı bir açlık duyduk mu? Yoksa sanat denen şey sadece bir birinci dünya problemi miydi?

“Yer altında başlayan resimlerime, pandemi döneminde de hiç bir şey olmamış gibi devam ettim. Kendi yaptığım işlere sanat adını vermek istemiyorum, ben sadece ekmeğin bana ait olan tarafını yağladım.

“Hareket etmeyi de bırakmadım, ancak bize bahşedilen hareketin aslında hedonistik bir koşu bandı olduğunu da unutmadım.

“Belirsizlik çılgın bir şey, ancak ne olursa olsun bir son değil, olan olduktan sonra da yapacak bir şeyler mutlaka vardır, gelecek adımı ve nasıl ilerleyeceğimizi ya da nerede duracağımızı hep birlikte düşünelim.”


Etiketler: kültür sanat
nefret