16/06/2022 | Yazar: Kaos GL

Yıldız Tar: “Saldırılara rağmen LGBTİ+’ların insan hakları alanında en dinamik kesimi oluşturması, bütün baskılara rağmen özellikle ifade özgürlüğünü kullanma konusunda ısrarcı olması… İyiliğin de umudun da kaynağı burası.”

“İyiliğin de umudun da kaynağı LGBTİ+’ların inadı ve direnişi” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Gamze Elvan, Kaos GL Medya ve İletişim Program Koordinatörü Yıldız Tar ile Mikroscope için söyleşti.

Salgın zamanında LGBTİ+’ların yaşadıkları zorlukları, LGBTİ+’lara yönelik artan baskıları, geçen yılki Onur Yürüyüşü ve bu yıl düzenlenecek Onur Yürüyüşü’nün konuşulduğu söyleşide Yıldız Tar, LGBTİ+’lara yönelik baskılar ne kadar artsa da inadın ve direnişin “umut kaynağı” olduğunu söyledi:

“İlk kez Onur Yürüyüşü’nde altı ayrı dava açıldığını gördük. Daha önceki yıllarda da davaların açıldığını ve hepsinden de beraat edildiğini görmüştük. Haliyle bu dava açılma süreci yargı yolunda yıldırma meselesine döndü. Bu davaları açanlar da ceza alınmayacağını çok net bir şekilde biliyorlar çünkü Anayasa gereği yürüyüş düzenlemek temel bir hak ve 2911 sayılı kanuna bir muhalefet olmadığı gibi asıl dava açılması gereken, yürüyüşü engelleyen mülki idare ve mülki idarenin emriyle LGBTİ+’lara saldıran polisler. Bunu bir araca dönüştürdüler ve Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısı adliyelerde yargı yolunda yıldırma politikasına dönmüş durumda.”

“Bunca kötülüğe, her şeye rağmen LGBTİ+’ların inadı ve direnişi yegâne umut ve iyilik kaynağı. Topyekün saldırılara rağmen LGBTİ+’ların insan hakları alanında en dinamik kesimi oluşturması, toplumsal muhalefetin hak alanından doğru unsuru olarak bütün baskılara rağmen özellikle ifade özgürlüğünü kullanma konusunda ısrarcı olması… İyiliğin de umudun da kaynağı burası.”

Söyleşinin tamamını buradan okuyabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları, yaşam
İstihdam