19/06/2019 | Yazar: Kaos GL

​İzmir Barosu, LGBTİ+ Onur Haftası’nın yasaklanmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

İzmir Barosu: İzmir Valiliği suç işliyor! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İzmir Barosu, LGBTİ+ Onur Haftası’nın yasaklanmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Baro Başkanı Av. Özkan Yücel, “İzmir Valiliği suç işliyor” dedi, baro olarak LGBTİ+ haklarını savunmaya devam edeceklerini söyledi.

İzmir Barosu, bugün Bölge İdare Mahkemesi önünde basın açıklaması yaparak İzmir Valiliği’nin LGBTİ+ Onur Haftası ve yürüyüşüne getirdiği yasağı kınadı.

İzmir Baro Başkanı Av. Özkan Yücel’in okuduğu basın metninde Baro, “İzmir Valiliği suç işliyor” dedi.

“Sözde gerekçeler tek bir somut bilgiye dayanmıyor”

Av. Özkan Yücel, 7. İzmir LGBTİ+ Onur Haftası’nın yasaklanmasına gerekçe olarak yaklaşık yirmi ayrı etkinlik nedeniyle kamu düzeninin bozulabileceği ve bu etkinliklere dönük terör eylemleri ihtimali gösterildiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

“Birden fazla yerde ve farklı zamanlarda yapılması planlanan atölye çalışmaları, akademik toplantılar, panel, bale, kokteyl, YOGA, piknik gibi çok çeşitli etkinliklerin terör eylemi yapılacağına ilişkin istihbarat alındığı gerekçesi ile iptal kararı, önleyici tedbir alması gerekirken bu sorumluluğu yerine getirmeyen ve etkinliklerin engellenmesi yoluna gidildiği gözetildiğinde gayrimeşru ve kabul edilemez niteliktedir.”

Av. Yücel, “Biliyoruz ki bu sözde gerekçeler tek bir somut bilgiye dayanmamakta, tek tip bir toplumu inşa etme gayesi güden egemenlerin niyetlerini perdelemek çabasından öteye geçmemektedir” diyerek OHAL dönemi de dahil olmak üzere yedi yıldır LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün Alsancak’ta gerçekleştirildiğini, “kamu düzenini bozan herhangi bir olaya tanıklık etmediği gibi hiçbir terör eylemine de neden olmadığını” hatırlattı.

“Yurttaşların anayasal hakları üzerinden ellerinizi çekin!”

Av. Yücel açıklamasına şöyle devam etti:

“Daha önce Ankara Valiliği tarafından yasaklanan Onur Haftası etkinlikleri ve Onur Haftası Yürüyüşü’nün etkinliğe bir hafta kala İzmir Valiliği tarafından yasaklanması, ayrıca bu yasaklama kararının bildirildiği sırada Antalya’da da aynı kararın duyurulması tüm bu yasaklamalar ve engellemelerin LGBTİ+ ‘ların hak mücadelesine yönelik olduğunun, genel ve politik bir saldırganlık temeliyle alınmış ve güdümlü bir karar olduğunu ortaya koymaktadır.

“Yurt genelinde ilk kez LGBTİ+ Hakları Komisyonu kuran, bu alanda öncülük yapan Baro olarak bir kez daha belirtmek isteriz ki; LGBTİ+’lar vardır ve hiçbir ayrım gözetmeksizin yurttaşlık haklarının tümünden yararlanmak haklarıdır.

“Gelinen bu noktada, İzmir Valiliğine ve mağduriyeti politika haline getiren tüm devlet erkanına sesleniyoruz; yurttaşların anayasal hakları üzerinden ellerinizi çekin!

“Baromuz bünyesinde gerçekleştirilecek etkinliklere tüm yurttaşlar ve meslektaşlarımız davetlidir”

“İzmir Barosu olarak kanunlarca tarafımıza tanınan insan haklarını koruma ve gözetme görev ve sorumluluğunun bilinci ile bugün hiçbir somut gerekçeye dayanmayan söz konusu yasaklama kararına karşı yasal mücadelemizi başlatarak tarafımızca İptal davası açılmış ve hukuk mücadelesi başlatılmıştır.

“Hukuk mücadelemize ek olarak, yasaklanan etkinliklerin bir kısmı 20.06.2019 tarihinde Baromuz bünyesinde gerçekleştirilecek olup, yapılacak etkinliklere tüm yurttaşlar ve meslektaşlarımız davetlidir.

“Son olarak, yaratılan nefret politikaları nedeniyle kaybettiğimiz trans kadın Hande Buse Şeker’in katledilmesinin ardından başlatılan hukuk mücadelesinde İzmir Barosu olarak davaya müdahil olunmuştur. İzmir 4.Agır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 21 Haziran 2019 günü saat 10.00’da yapılacak ilk duruşmasına insan hakları mücadelecisi tüm yurttaş ve meslektaşlarımızın desteğini bekliyoruz.

“Yapılan tüm bu ihlaller ve yasaklamalar vasıtasıyla, İzmir Barosu olarak anayasa ile güvence altına alınan tüm temel insan haklarını korumak ve gözetmek geleneğini sürdüreceğimizi ve yasadışı müdahalelerle karşı hukuk düzleminde her türlü mücadeleyi vereceğimizi bir kez daha kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

İzmir Onur Haftası etkinliklerinin bir kısmına getirilen yasağın yürütmesi durduruldu

Öte yandan, İzmir 1. İdare Mahkemesi, İzmir Valiliği’nin Onur Haftası ve Yürüyüşü’nü yasaklamasına ilişkin karar verdi.

Genç LGBTİ+ Derneği’nin açtığı dava sonucu karar veren mahkeme, iki etkinlik ve 22 Haziran’da yapılması planlanan yürüyüş dışındaki etkinliklere getirilen yasağa ilişkin oy çokluğuyla yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Onur Haftası etkinlikleri arasında yer alan “bondage” ve “cinsel oyuncak atölyesi” ile İzmir Onur Yürüyüşü’ne ilişkin ise mahkeme Valilik’ten savunma istedi. İzmir Valiliği’nin 20 Haziran günü mesai bitimine kadar savunmasını vermesi bekleniyor. Valilik savunmasını verdikten ya da savunma için kendisine verilen süre dolduktan sonra mahkeme iki etkinlik ve Onur Yürüyüşü hakkında da karar verecek.


Etiketler: insan hakları
Telegram