29/07/2023 | Yazar: Kaos GL

Genç LGBTİ+ Derneği’nin yayımladığı “2023 Onur Ayında İzmir’de LGBTİ+’ların İfade ve Örgütlenme Özgürlüğü Raporu”, İzmir genelinde Onur Ayı kapsamında yaşananları kronolojik olarak anlatıyor.

İzmir’de Onur Ayı: 60 gözaltı, 27 darp, 3 nefret eylemi! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Genç LGBTİ+ Derneği, “2023 Onur Ayında İzmir’de LGBTİ+’ların İfade ve Örgütlenme Özgürlüğü Raporu”nu yayımladı. 

Rapor, bu yıl İzmir genelinde Onur Ayı kapsamında getirilen yasaklamaları, gerçekleştirilen nefret eylemlerini, polis müdahalesini ve tüm engellemelere rağmen direnen LGBTİ+’ların gerçekleştirdiği eylemleri tarihsel sıra ile anlatıyor. 

LGBTİ+’ların ifade ve örgütlenme özgürlüğüne getirilen yasak ve bu yasağın sonunda yaşanan ihlallerin aktarıldığı raporda İzmir’de Onur Ayı’nın bilançosu şöyle:

“30 gün boyunca kent genelinde toplamda 4 etkinlik, basın açıklaması, yürüyüşe karşı polis saldırısı gerçekleşti. 1’i çocuk 60 kişi gözaltına alındı. 3 nefret söylemi ve tehdit içeren eylem gerçekleştirildi. 29 kişi Onur Yürüyüşü sonrası Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na başvurarak darp raporu almış ve destek talep etmiştir. Başvuranlardan 27 kişi gözaltı sırasında darp edilmiş 2 kişi gözaltına alınmaksızın yürüyüş sırasında darp edilmiştir.”

Raporun tamamına buradan erişebilirsiniz.


Etiketler: insan hakları
İstihdam