05/03/2020 | Yazar: Kaos GL

Genç LGBTİ+ ve İsveç Enstitüsü’nün düzenlediği Gökkuşağı Film Günleri programının ilk gösterimi bugün gerçekleşecek.

İzmir Gökkuşağı Film Günleri’nin ilk gösterimi bugün! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Jenifer Malmqvist’in Doğum Günü filminden

Genç LGBTİ+ Derneği ve İsveç Enstitüsü iş birliği ile Gökkuşağı Film Günleri başlıyor.

Üç hafta sürecek program boyunca iki uzun metraj film ve bir kısa film seçkisi ile İsveç yapımı queer filmler Kültürpark’ın İzmir Sanat etkinlik salonunda izleyiciyle buluşacak. Katılımın ücretsiz olduğu programın ilk gösterimi bugün.

Hangi filmler?

Bugün 19:00’da başlayacak gösterimin filmleri şöyle:

On Suffocatıon / İdam

Sistemin ne zaman bir insanın hayatından daha önemli hale geldiğiyle ilgili sarsıcı ama önemli bir film. Diyalogsuz yedi dakika. Filmin en çarpıcı yanı, kesinlikle doğru olabileceğidir.

2013 / Jenifer Malmqvist, kurmaca, 7 dk

Peace Talk / Barış Konuşması

Küçük Jonna ve arkadaşı Emilie asker taklidi yaparak oynar, ancak Jonna’nın annesi oyunlarının gidişatını onaylamaz. Film, genç bir kızın annesinin ifade ve açıklama ihtiyacına karşı kelimeler yerine beden dili ve işaretler kullanarak iletişim kurma yeteneğini tasvir ediyor. Yetişkinlerin her zaman saygı duymadığı çocuk dünyası hakkında kısa bir film.

2004 / Jenifer Malmqvist, kurmaca, 14 dk

Birthday / Doğum Günü

Sara, kızları Johanna ve arkadaşları Fredrik’in yardımıyla karısı Katarina’nın doğum günü için bir sürpriz hazırlar. Ama bu yaz başında Katarina’nın ona söyleyecek bir şeyi var. Sara, doğum günü partisine bakarken beklenmedik haberlerle baş etmelidir. Onun neşesi, büyüyen izolasyon ve hayal kırıklığı duyguları ile karıştırılır. Sara, Johanna’nın yardımıyla gerçek duygularını bulabilir.

2010 / Jenifer Malmqvist, kurmaca, 18 dk

Boygame / Çocuk Oyunu

John ve Niclas 15 yaşında iki yakın arkadaş. Kızlar ile yaklaşan cinsel temastan önce bazı pratikler yapmaya karar verirler. Bu ergenlik döneminde güvensizlik ve cinsel kimlik hakkında eğlenceli bir hikaye.

2013 / Anna Österlund Nolskog, kurmaca, 15 dk

Next Door Letters / Yan Komşudan Mektuplar

Lilja ve Sandra, Melitta’ya şaka yapmaya karar verir. Ona var olmayan bir çocuğun adıyla imzalanmış bir aşk mektubu gönderiyorlar. Lilja karşılığında bir mektup aldığında gizli bir yazışma başlar. Bir şaka olarak başlayan şey, Lilja’nın hayatında önemli bir dönüm noktasına dönüşmeye başlar. “Next Door Letters”, kimlikle oynamakla ilgili gerçek bir hikayeye dayanan kısa bir animasyon film.

2012 / Sascha Fühlscher, animasyon, 14 dk

Ladyboy / Ladyboy

Ladyboy, Tayland’da büyük bir ikilemle karşı karşıya kalan seks işçiliği yapan bir kadın hakkında deneysel bir kısa film: Kanada’ya olan sevgisini takip etmeli mi yoksa Bangkok’ta kalmalı ve ailesini seks işçiliği yaparak desteklemeye devam etmeli mi? Seçim, bir yabancının hayal edebileceğinden çok daha zordur.

2012 / David Sandberg, Claes Lundin, animasyon-belgesel, 8 dk

Reel / Kaykay

Robert ve Victor 15 yaşında ve en iyi arkadaş. Yarın Victor memleketinden taşınacak. Etrafta sürükleniyorlar ve maskaralık yapıyorlar. Yavaş yavaş, bunun aralarındaki dostluktan daha fazlası olduğunu anlıyoruz. Uyarıcı ve iyi oyunculukla bu film, duygusal ve cinsel sınırları araştırıyor.

2013 / Jens Choong, kurmaca, 13 dk


Etiketler: kültür sanat
İstihdam