23/05/2023 | Yazar: Kaos GL

İzmir Onur Haftası, 19-25 Haziran arasında “Yeniden” temasıyla yapılacak: Ne yalnızız ne de yanlışız demek için yeniden yürüyoruz.

İzmir Onur Haftası 19-25 Haziran’da: YE-Nİ-DEN! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LGBTİ+ Onur Ayı Haziran’a sayılı gün kala, İzmir’de onur haftasının tarih ve teması belli oldu. İzmir Onur Haftası, 19-25 Haziran arasında “Yeniden” temasıyla yapılacak.

Neden “YE-Nİ-DEN”?

İzmir Pride Komitesi bu soruyu, yıllardır süregelen nefrete “yeter” diyerek yanıtlıyor:

Merhaba Lubunya!

11. İzmir Onur Haftamızın temasını "Yeniden" olarak belirledik. Yıllardır süregelen ve iktidarın da söylemleri ile güçlendirdiği ve toplumda hakim kıldığı nefret, ötekileştirme, baskı ve zulme artık "Yeter!" diyoruz. Sadece Lubunya olduğu için babası tarafından hayatı elinden alınan Ahmet Yıldız'ı da, 2016'da nefret cinayetinde hayatını kaybeden Hande Kader'i de, Bornova Sokağında yaşamını yitiren Ecem Seçkin'i de unutmadık, unutturmayacağız da. Biz lubunyalar olarak artık hayatlarımızın sadece varolduğumuz için son buldurulmadığı, yaşadığımız ülkenin anayasası tarafından tanındığımız ve haklarımızın güvence altında olduğu, sokaklarında rahatça dolaşabildiğimiz ve özgürce yaşayabildiğimiz bir ülkenin hayalini kuruyoruz, hayal olarak kalmasını istemiyoruz. Bizlerin hayallerinin gerçekliklere dönüştüğünde ülkedeki her alanın güvenli olacağına da inanıyoruz. Hep birlikte "YE-Nİ-DEN" diyoruz; lubunya kimliğimiz üzerinden üzerimizde kurulmaya çalışan tahakkümlere, maruz kaldığımız nefret söylemlerine, uğradığımız ayrımcılıklara yeter diyor ve umutlarımızı yeniden yeşertiyoruz. Her yürüyüşümüz onur yürüyüşüdür şiarıyla yola çıktığımız bu özel haftada, yeniden aydınlık geleceğe yürümenin mutluluğuyla alanlara seni de çağırıyoruz. Bornova Sokak’ta, Eryaman-Esat’ta, Ülker Sokak’ta varlığımızı görmezden gelenlere inat, bizleri dört duvar arasına hapsetmeye çalışanlara inat, benliğimizi yok sayanlara inat “yeniden” yürüyoruz.

Komite, haftanın tarihini duyururken de deprem ve nefret cinayetlerine dikkat çekiyor:

Bir daha enkazların altında kalmamak için, yakılarak öldürülmemek için, annemiz babamız tarafından reddedilmemek için, intihara sürüklenmemek için yeniden geliyoruz. Her adımımızı yakılarak öldürülen Hande için, yaşadığı baskıya dayanamayıp köpeğini annesine emanet ederek ölen Eylül için, babası ya sen kendini öldürürsün ya da ben seni öldürürüm dediğinde kendi sevgi dolu büyümesi gereken evinde kendisini asan Efe için, depremde yitirdiğimiz canlarımız için atıyoruz. Kendimiz için, sesini çıkaramayanlar için yeniden bağırıyoruz. Ne yalnızız ne de yanlışız demek için yeniden yürüyoruz. Bir kişi eksikse tam değiliz, tamamlanmak için yeniden geliyoruz.

1987 yılında seks işçisi trans kadınların açlık grevi ile başlayan hak mücadelemize binlerce lubunya olarak devam etmenin coşkusuyla yeniden diyoruz ve yılmadan, ümitsizliğe kapılmadan dayanışmamıza devam ediyoruz.

Bizleri her gün televizyonlara çıkıp gerek hedef göstermeleri gerekse nefret söylemleri ile ötekileştiren, insan dışı muamele gösterenlere inat 19-25 Haziran'da Onur Haftamızı kutluyoruz! Gelin dayanışmamızı güçlendirelim, etkinliklerimiz ile bir araya gelelim. Takvimini ayarla aşkım, yeniden geliyoruz!


Etiketler: insan hakları, onur yürüyüşü
İstihdam