04/05/2017 | Yazar: Aslı Alpar

Sağlık sorunlarım için gittiğim hastanede doktor tarafından sorguya çekildim; ‘Ailen biliyor mu?’

Jinekolog Muhabbetleri: Evli misin, bakire misin? Emin misin? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sağlık sorunlarım için gittiğim hastanede doktor tarafından sorguya çekildim; “Ailen biliyor mu?”

                                                       Eser: Helena Darling

Bazen homofobik, transfobik bir hekim, bazen heteronormativitiye körü körüne bağlı bir sağlık çalışanı bazen de kendi ahlak kurallarını size dayatan bir doktor… Bu sayfada, “bağzı kadınlar”  ve tabi "bağzı erkekler" için çok daha zor olan jinekolog muayenelerini, jinekolog muhabbetlerine dönüştürüyoruz.

Küçük bir uyarı: “Jinekolog Muhabbetleri” yazı dizisine gönderilen anlatılar, güçlendirsin, iyi gelsin, yaşadıklarımız muayene odasında saklı kalmasın diye paylaşılsa da hepimiz için tetikleyici olabilir. Bu önerimiz akılda kalsın, anlattıklarımız bize destek versin, derdimize derman olsun.

Jinekolog Muhabbetleri’nin bugünkü anlatıcısı Dilara. Dilara hikâyesiyle jinekolojik muayenelerde unutulan hasta haklarını hatırlatıyor.

Merhaba, ben bugüne kadar karşılaştığım jinekologlardan bahsetmek istiyorum. Aktif bir cinsel hayatım yokken de adet düzensizliği gibi sebeplerle jinekoloğa gitmiştim. “Evli misin?” sorusuyla ilk karşılaştığımda ne demek istediklerini anlamamıştım dahi. Çok saçma gelmişti çünkü. Sağlık sorunlarımla ilgili gittiğim bir yerde medeni halimin sorulması tuhaftı. Her neyse. Bunlardan sonraki asıl jinekolojik muayene deneyimimi kürtaj olmak için özel bir kliniğe gittiğimde yaşadım. Şans eseri çok iyi bir doktorum vardı. Hiçbir şekilde beni sorgulamadı. Sadece işini yaptı.

Sonrasında birkaç ay çok şiddetli ağrılarım oldu. Aynı doktora gidemedim çünkü muayene ücreti çok pahalıydı. Devletteki doktorlara da söylemek istemedim. Belki boş bir kuruntu ama devlete ait hiçbir hastanede kürtaj olduğuma dair belgeler olmasını istemedim. Sonunda bir devlet hastanesine gittim kürtaj olduğumu söylemeden ağrılarım olduğunu söyledim sadece. “Evli misin” diye sordular, “hayır” dedim. “Bakire misin” diye sordular, “hayır” dedim. “Bakire değil misin?”, “Hayır”. “Alttan bakabiliyoruz yani?”, “Evet”. Birkaç defa bakire olmadığımı pekiştirdik. Muayene masasına oturduğumda doktorlardan biri gelip tekrar “Bakire değilsin dimi? Sonra yanlışlık olmasın” dedi. Tekrar “hayır” dediğimde artık muayene olabilmek için odadakileri ikna etmiştim. Ve önce bana sormadan smear testi için parça aldılar. Sonra ultrasonla baktılar.

Masadan kalkıp giyindikten sonra başka bir doktor bakire olmadığımı ailemin bilip bilmediğini sordu. Ben biliyorlar dedim. “Biliyorlar?” diye yineledi. Bana ilaçlar verip gönderdiler. Oradan çıktığımda bacaklarım titriyordu. Smear testini laboratuvara vermedim. Bir an önce oradan gitmek istedim. İlaçlarımı aldım. Doktor fitil vermişti. Kullandığım fitiller kanama yaptı ve ben çok korktum.

Doktor bana ne rahatsızlığımı söyledi ne ilaçların ne olduğunu söyledi ne de ilaçların muhtemel yan etkilerinden bahsetti. Doktora gittim ama yine vücudumda ne olduğunu bilmiyordum. Sağlık sorunlarım için gittiğim hastanede doktor tarafından sorguya çekildim. “Ailen biliyor mu?”. “Baba ben seviştim haberin olsun” mu demeliyim?

Bundan uzun bir süre sonra tekrar başka bir hastaneye gittim ve orda kürtaj olduğumu da söyledim. Oradaki insanlar nispeten daha iyiydi. Ama doktor ultrason cihazı içimdeyken en son ne zaman ilişkiye girdiğimi sordu. Cevap vermedim ve yinelemedi. Demek ki çok gerekli bir soru değilmiş. Ayrıca bu söyleyeceğim bu şartlar için de lüks kalacak ama doktorlar jinekolojik muayene sırasında kısaca ne yapacaklarını söyleyip bilgilendirmeliler. Bedenime bir şeyler yapıyorlar ve benim bununla ilgili bir fikrim yok, kendimi hazırlamam için iki saniyem yok. Birçok insan jinekolojik muayeneden korktuğu için doktora gidemiyor.

Bir de bu evli misin sorusu için alternatifimiz “Aktif bir cinsel hayatın var mı?” ama okuduğum bir yazı da bu soruyu yönelten doktorların “Ne münasebet” cevabı aldıklarından bahsediyorlardı. Yani her şey çok karışık. Ben bu bahsettiğimiz kafa yapısındaki doktorlara göre kısmen “normal kadın” konumunda olmama rağmen her jinekoloğa gideceğimde küçük savaşlar veriyorum.

“Benim de homofobik, transfobik, ahlakçı jinekologlarım oldu” diyor ve yazı dizisine katkı sunmak istiyorsanız asli.alpar@kaosgl.org adresine hikâyelerinizi bekliyoruz. Yazı dizisi sizden gelen hikâyelerle devam edecek…

İlgili yazılar

"Jinekolog Muhabbetleri" başlıyor...

Jinekolog Muhabbetleri: "Hikâyem bir jinekologda geçmedi!" 

Jinekolog Muhabbetleri’nde bugün Gizem’in hikayesi

Jinekolog Muhabbetleri: Toplumun bakışı, doktorun “ahlakı”

Jinekolog Muhabbetleri: "Araya gerilen kumaş neyi temsil ediyor?" 

Jinekolog Muhabbetleri: Söylenmemesi gereken cümleler bizimkiler değil!

Jinekolog Muhabbetleri: "Evli misin canım?"

Jinekolog Muhabbetleri: “Ahlak” dersi! 

Jinekolog Muhabbetleri: “Senin çocuğun olmaz”

Jinekolog Muhabbetleri: "Sağlam!"

Jinekolog Muhabbetleri: Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

Jinekolog Muhabbetleri: Putkadan ilk muayene

Jinekolog Muhabbetleri: Evli olmayana smear testi yok!

Jinekolog Muhabbetleri: Evlenince geçer!!!

Jinekolog Muhabbetleri: "Artık jinekologlardan korkuyorum"

Jinekolog Muhabbetleri: Ahlakçı doktorlar tıp fakültelerinde yetişiyor

Jinekolog Muhabbetleri: “Gerçekten bakire!”

Jinekolog Muhabbetleri: “Penis acıtmıyor mu?”


Etiketler: insan hakları, sağlık
nefret