13/04/2017 | Yazar: Aslı Alpar

‘Eşcinsel bir kadınım ve bir süredir bazı sorunlarım nedeniyle jinekoloğa gitmeyi düşünüyorum. Ama düşün, düşün gidemedim doktora.’

Jinekolog Muhabbetleri: "Hikâyem bir jinekologda geçmedi!" Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Eşcinsel bir kadınım ve bir süredir bazı sorunlarım nedeniyle jinekoloğa gitmeyi düşünüyorum. Ama düşün, düşün gidemedim doktora.”

                                        Eser: Eric Wayne, Vagine Cookies

Bazen homofobik, transfobik bir hekim, bazen heteronormativitiye körü körüne bağlı bir sağlık çalışanı bazen de kendi ahlak kurallarını size dayatan bir doktor… Bu sayfada, “bağzı kadınlar”  ve tabi "bağzı erkekler" için çok daha zor olan jinekolog muayenelerini, jinekolog muhabbetlerine dönüştürüyoruz.

Küçük bir uyarı: “Jinekolog Muhabbetleri” yazı dizisine gönderilen anlatılar, güçlendirsin, iyi gelsin, yaşadıklarımız muayene odasında saklı kalmasın diye paylaşılsa da hepimiz için tetikleyici olabilir. Bu önerimiz akılda kalsın, anlattıklarımız bize destek versin, derdimize derman olsun.

Jinekolog muhabbetlerinin yeni anlatıcısı Semiha. Semiha’nın hikâyesi jinekoloğa gidememekle, ayrımcılık yaşama korkusu ile ilgili.

Öncelikle benim hikâyem bir jinekologla geçmedi.

Benim hikâyem jinekoloji muayenesine gidememekle ilgili. Eşcinsel bir kadınım ve bir süredir bazı sorunlarım nedeniyle jinekoloğa gitmeyi düşünüyorum. Ama düşün, düşün gidemedim doktora.

Annemle konuşmaya karar verdim, daha önceden muayene olmadığımdan hiç fikrim yok doktorların tavrı hakkında. Tabii annemin haberi yok eşcinsel oluşumdan ama bir şekilde sordum ona bazı şeyleri.

Bana doktorun "Evli misin?" diye sorup cevaba göre muayene uyguladığından bahsetti. Ben partnerimin kadın olduğunu nasıl açıklayacağımı düşünürken maruz kalacağım tavır daha da öte bir sorun.

Kesinlikle her jinekolog böyledir diye düşünmüyorum ama nasıl bir doktorla karşılaşacağımı bilememek içime dert oldu. 

“Benim de homofobik, transfobik, ahlakçı jinekologlarım oldu” diyor ve yazı dizisine katkı sunmak istiyorsanız asli.alpar@kaosgl.org adresine hikâyelerinizi bekliyoruz. Yazı dizisi sizden gelen hikayelerle devam edecek…

İlgili yazılar: 

"Jinekolog Muhabbetleri" başlıyor...


Etiketler: insan hakları, sağlık
nefret