11/02/2015 | Yazar: Kaos GL

Kadıköy Kent Konseyi’nde LGBTİ Meclisi kurulması için bu haftasonu yapılacak Genel Kurul’a yönerge sunulacak.

Kadıköy Kent Konseyi’nde LGBTİ Meclisi kuruluyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Kadıköy Kent Konseyi’nde LGBTİ Meclisi kurulması için bu haftasonu yapılacak Genel Kurul’a yönerge sunulacak.
 
Kadıköy Kent Konseyi’nde bir süredir devam eden LGBTİ toplantıları meyvesini veriyor. Kent Konseyi bünyesinde LGBTİ Meclisi kuruluyor.
 
15 Şubat Pazar günü yapılacak 8. Olağan Kadıköy Kent Konseyi Genel Kurulu toplantısında oylamaya sunulacak yönerge ile Kent Konseyi’nde bir LGBTİ Meclisi kurulması teklif edilecek. Kadıköy Belediyesi Meclis Binası Konferans Salonu’nda yapılacak genel kurul saat 11.00’de başlayacak.
 
Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan LGBTİ Meclisi’nin yerel yönetimlere LGBTİ’lerin katılımı, yerel hizmetlere erişimlerde yaşanan ayrımcılığa karşı mücadele gibi alanlarda çalışma yürütmesi bekleniyor. Yönerge genel kurulda kabul edilirse kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirme gibi görevleri olan kent konseylerinde ilk kez LGBTİ’lerin yerel yönetimlere demokratik katılımı için bir mekanizma oluşturulmuş olacak.
 
Yerel yönetimlerde LGBTİ ayrımcılığına karşı mücadele eden Kadıköy Belediyesi, Sosyal Politikalar Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Derneği’nin (SPoD) hazırladığı “LGBTİ Dostu Yerel Yönetimler Protokolü”ne imza atan belediyelerden de biri olma özelliği taşıyor. 

Etiketler: yaşam, siyaset
İstihdam