05/04/2023 | Yazar: Kaos GL

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na açılan kapatma davasının üçüncü duruşması, bugün İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesinde görüldü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na açılan kapatma davası Eylül’e ertelendi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na açılan kapatma davasının üçüncü duruşması, bugün İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesinde görüldü. Bir sonraki duruşma 13 Eylül’de görülecek.

MLSA’da yer alan, Çiçek Tahaoğlu’nun haberine göre çok sayıda avukat, çeşitli baroların kadın hakları ve LGBTİ+ merkezleri, kadın dernekleri, KESK, TİHV gibi örgütler, İrlanda, Finlandiya, Fransa ve Hollanda konsolosluklarından gözlemciler ve platformun destek olduğu çok sayıda aile duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada çok sayıda avukat söz aldı. Bu davayla, derneğin işleyişinin engellenmeye çalışıldığını ve davanın reddine karar verilmesini istedi. Avukatlar, davanın sonucunun tüm Türkiye’deki kadınları ve sivil toplum örgütlerini etkileyeceğini vurguladı.

Ayrıca bir sonraki duruşma için büyük salon talebinde bulunuldu. Hakim bu duruşmada da tüm katılma taleplerini reddetti.

Bir sonraki duruşma 13 Eylül’de görülecek.

Ne olmuştu?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2010’da Münevver Karabulut cinayetinden sonra kuruldu ve 2012’de dernekleşti. Türkiye’nin 76 ilinde faaliyetlerini sürdüren dernek, kadın cinayetleri davalarını takip ediyor ve öldürülen kadınların aileleriyle dayanışma göstererek kadınlara yönelik hak ihlallerine karşı kampanyalar düzenliyor.

Dernek hakkında “kadın haklarını koruma kisvesi altında aile mefhumunu yok sayarak aile yapısını parçaladığı” iddiasıyla yapılan şikayetler gerekçe gösterilerek açılan davada, “kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürüttüğü” iddiasıyla derneğin feshi isteniyor.


Etiketler: insan hakları, kadın
İstihdam