06/11/2010 | Yazar: Kaos GL

“Başbakan Erdoğan'dan kadınların “yaradılışlarını”, “kaç çocuk doğuracaklarını” değil, görevi olduğu üzere kadınların şiddet, baskı, ayrımcılık

Kadınlar, Başbakan Erdoğan'ı Neden Protesto Ettiler? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

“Başbakan Erdoğan'dan kadınların “yaradılışlarını”, “kaç çocuk doğuracaklarını” değil, görevi olduğu üzere kadınların şiddet, baskı, ayrımcılık görmelerinin önüne geçmek, yaşam hakları ve can güvenliklerini garanti altına almak üzere hayata geçireceği politikaları, atacağı adımları duymak istiyoruz.”
Kadın Buluşmasında Başbakan Erdoğan’ı protesto eden İstanbul Feminist Kolektif, “Başbakan Erdoğan ölen kadınlardan hiç söz etmezken kadınlara 3 çocuk doğurmalarını tavsiye etmeye devam ediyor.” dedi. 

Uluslararası İstanbul Kadın Buluşması Toplantısı'na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto eden feministler,  Erdoğan konuşurken, "Erkeklerin sevgisi her gün 3 kadını öldürüyor", "Eşit değilsiniz dendikçe daha çok öldürülüyoruz" yazılı pankartlar açmıştı.
Önceki gün İstanbul Kongre Merkezinde başlayan Kadın Buluşması’nda konuşan Başbakan’ı ellerindeki pankartlarla sessizce protesto eden feminist kolektifin yaptığı açıklama şöyle:

“Erkeklerin Sevgisi Her Gün 3 Kadını Öldürüyor”
“Başbakan Erdoğan ölen kadınlardan hiç söz etmezken kadınlara 3 çocuk doğurmalarını tavsiye etmeye devam ediyor.
2009 yılının ilk 7 ayında 953 kadın öldürüldü.
Başbakan Erdoğan Dolmabahçe’de kadın örgütleriyle yaptığı toplantıda “kadın-erkek eşitliğine inanmıyorum” dedi.
2010 yılının ilk 7 ayında 236 kadın öldürüldü.
AB standartlarına göre her 7500 kişiye bir sığınmaevi açılması yani Türkiye’de 5000 sığınmaevi bulunması gerekiyor iken sadece 38 sığınmaevi var. Toplam kapasiteleri 867.
Dünya Ekonomik Forumu’nun Cinsiyet Eşitliği raporunda, Türkiye 134 ülke arasında bu yıl 126. sırada yer aldı.
Kadın cinayetleri son yedi yılda % 1400 artarken durdurmak için bir eylem planı yok! Hatta Yasamanın, Yürütmenin böyle bir gündemi dahi yok!
Yargıda katillere haksız tahrik indirimi uygulanıyor. Kadınlar karakol, sığınmaevleri, savcılık kapısından dönüp kocaları tarafından katlediliyor.
Başbakan Erdoğan “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahip olurlar. Ama yaradılışımız farklı” diyor.
Başbakan Erdoğan'dan kadınların “yaradılışlarını”, “kaç çocuk doğuracaklarını” değil, görevi olduğu üzere kadınların şiddet, baskı, ayrımcılık görmelerinin önüne geçmek, yaşam hakları ve can güvenliklerini garanti altına almak üzere hayata geçireceği politikaları, atacağı adımları duymak istiyoruz. Acilen duymak istiyoruz çünkü tüm bu beyanlarla harcanan her gün 3 kadın daha öldürülüyor!
Kadın Cinayetlerine İsyandayız!”
 
İlgili bağlantılar:

Etiketler: insan hakları
nefret