17/12/2007 | Yazar: Kaos GL

Türkiye'nin ilk feminist kitabevi Amargi, kapılarını açtı. Kaos GL dergilerinin de satılacağı kitabevinde öncelik kadın kitaplarında; dayanışma daim, kadın yazarı teşvik etmek altın kural! Bahar Çuhadar’ın haberi.

Kadınlara ait bir kitabevi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Türkiye'nin ilk feminist kitabevi Amargi, kapılarını açtı. Kaos GL dergilerinin de satılacağı kitabevinde öncelik kadın kitaplarında; dayanışma daim, kadın yazarı teşvik etmek altın kural! Bahar Çuhadar’ın haberi.

KAOS GL

Bahar Çuhadar

Kadın hareketinin köşe taşlarındandır, Virginia Woolf'un kadınlara "Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!" diye seslendiği kitabı 'Kendine Ait Bir Oda'.

15 Aralık Cumartesi akşam saatlerinde Beyoğlu'nda mekânın sınırlarını aşan bir kalabalığın neşesi eşliğinde açılan Türkiye'nin ilk - ve şimdilik tek - feminist kitabevi oldu Woolf'un 'nasihatini' akıllara düşüren... Hatırı sayılır bir dayanışma örneği sonucunda Beyoğlu'nda, Tel Sokak'ta kapılarını açan Amargi Feminist Kitabevi de, kadınlara şöyle sesleniyor çünkü adeta: "Burası size ait bir kitabevi..."

Feminist analizi ve feminist politayı geliştirmeyi amaçlayan bağımsız bir kadın örgütü, Amargi Kadın Kooperatifi. İki yıldır çıkardıkları teorik feminist derginin başarısından aldıkları güçle, üç ay önce, yine dayanışma yoluyla ilk feminist kitabevi için yola çıktıklarını anlatıyor, Amargi'nin kurucularından sosyolog Pınar Selek: "Türkiye'de feminist bir teorik derginin bu kadar çok tutulması bize moral ve cesaret verdi. E-maillerimiz kadınların yazılarıyla doldu. Artık yeni bir adım atmak zorundayız dedik. Sadece okurlarla değil, okuyan yazan bütün kadınlarla yüz yüze buluşmak, sadece kendi yayınlarımız ya da sadece kadınların yayınları değil; kadınların beslendiği, cinsiyetçiliği sorgulayan tüm kitapların birlikte okunup tartışılabileceği bir yer olsun istedik."

Cinsiyetçi, ırkçı yayın yok!

Selek'in kalabalığın coşkulu alkışları eşliğinde yaptığı konuşmasından öğreniyoruz; içeride gördüğümüz her şey; kitaplıklar, masalar, yazarkasa, yiyecekler ve kitapların bir kısmı kadınlar ve hatta mahalledeki esnafın dayanışmasının ürünü. "Dizilerdeki gibi oldu, herkes, mahalledeki esnaf bile yardımımıza koştu" diye anlatıyor Selek, Türkiye'nin ilk feminist kitabevinin macerasını...

Oya Baydar, Jülide Kural, Mehmet Ali Alabora, Hale Soygazi ve her kesimden feminist kadınların desteği eşliğinde açılan Amargi Feminist Kitabevi sadece kitap alınıp satılacak bir 'ticarethane' değil; aynı zamanda kadınların hep birlikte okumalar yapacağı, metin tartışmalarına sahne olacak, yayınevlerini yeni kitaplar yayımlama konusunda yönlendirecek ve yeni kadın yazarları teşvik edecek bir mekân olmaya aday.

Amargi'liler, kadın kitaplarını öne çıkarıyor, ama diğer türleri de es geçmiyorlar. Belirtmeden geçmek olmaz; her türlü bağışa açıklar. Sadece ayrımcı, şiddet içeren, cinsiyetçi, ırkçı ve şovenist yayınlara kapalı kapıları.

Kaynak: Radikal, 17 Aralık 2007

Etiketler: kadın
Bayram