13/09/2021 | Yazar: Kaos GL

Yabancı Yayınları’ndan çıkan “Kalp Çarpıntısı” kitabına İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın homofobik nefretle hareket ederek açtığı soruşturma sonuçlandı: Kitap “muzır” ilan edildi, sadece kitabevlerinde poşetlenerek alınabilecek.

“Kalp Çarpıntısı” sadece kitabevlerinden alınabilecek Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Alice Oseman’ın Yabancı Yayınları’ndan çıkan, iki genç erkeğin aşkını konu alan “Kalp Çarpıntısı” (Heartstopper) kitabı hakkında soruşturma başlatmıştı.

Yabancı Yayınları, açıklama yayınlayarak kitabın Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından “muzır” ilan edildiğini ve sadece kitabevlerinden 18 yaşın üzerindeki okurların poşetli olarak satın alabileceğini duyurdu:

“Yabancı Yayınları olarak yayımladığımız Alice Oseman'ın Kalp Çarpıntısı serisi, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından “muzır” ilan edilerek kitapların oybirliğiyle 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4. maddesindeki sınırlamalara tabi olmasına karar verilmiştir. Bu nedenle tüm serinin internet satışı durdurulmuş olup sadece kitabevlerinde poşetlenerek yetişkin okurlarımıza satışına devam edilecektir. Kitaplar raflarda teşhir edilemeyecek ve kitabevlerinden talep edilmesi hâlinde alınabilecektir.

Bu süreçte yanımızda olan okurlarımıza çok teşekkür ederiz. Serimizin baskısına devam edeceğimizi ve okumak isteyenlerin kitabevlerinden seriye ulaşabileceklerini okurlarımızın bilginize sunarız.”

Ne olmuştu?

Alice Oseman’ın Charlie ve Nick’in aşklarını ve hayatlarını hem anlatıp hem de çizdiği çizgi romanının ilk üç cildi Yabancı Yayınları etiketiyle bu yıl Türkçeleştirildi.

Dünya çapında beğeni toplayan çizgi roman serisinin üçüncü cildi yayınlandıktan hemen sonra İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı homofobik nefretle hareket etti ve soruşturma başlattı. Soruşturmanın gerekçesinde de homofobik ifadeler yer aldı:

“Kitapta lise çağındaki çocukların olduğu, iki erkeğin eşcinselliğe yöneldiği, aralarında müstehcen anların bulunduğu ve kitap üzerinde yaş sınırlaması olmadığı”

“Müstehcenlik” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında yayınevi yetkilisinin ifadesi alınacak. Savcılık ayrıca Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’ndan bilirkişi raporu istedi.

Kitapyurdu, Idefix ve D&R siteleri Kalp Çarpıntısı serisinin kitaplarını çevrimiçi satıştan kaldırdı. Kitabı satış sitelerinden aradığınızda “Stokta yok” ifadesi ile karşılaşıyorsunuz. Öte yandan Google üzerinden arandığında “404 Aradığın içeriğe şu an ulaşamıyoruz. Sayfa kaldırılmış veya değiştirilmiş olabilir. Aşağıda senin için önerdiğimiz başlıklara göz atmak ister misin?” uyarısı çıkıyor.

Kalp Çarpıntısı hakkında

Toplamda 5 kitaptan oluşan çizgi roman serisi, orijinal dilinde 2016 yılında yayımlanmaya başladı. Serinin Türkçe baskıları ise Haziran 2021’den beri Yabancı Yayınları tarafından gerçekleştiriliyor.

Kalp Çarpıntısı’nın ilk kitabının arka kapağından:

“İki genç tanışırlar.

Dost olurlar.

Ve sonra aşk başlar.

Charlie ve Nick aynı okula gitseler de daha önce hiç karşılaşmamışlardı… bir gün aynı sırada oturmaya başlayıncaya kadar. Daha ilk hafta bitmeden ayrılmaz ikili olmuşlardı bile.

Fakat Charlie, hiç şansı olmadığını bilmesine rağmen Nick’e çok fena tutulmuştu. Her ikisi de hislerini sorgulamaya başlarken, aşkın onlara bir sürprizi vardı.”


Etiketler: kültür sanat, nefret suçları
İstihdam