15/12/2017 | Yazar:

AGİT Daimi Konsey Toplantısında beş ülke Türkiye’yi yükümlülüklerine uymaya çağırdı: ‘Ankara yasağı ve LGBTİ toplumuna karşı yarattığı spesifik ayrımcılıklar, kanun önünde eşitlik hakkının ihlalidir.’

Kanada, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre: Türkiye, AGİT taahhütlerine uygun hareket etmeli! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

AGİT Daimi Konsey Toplantısında beş ülke Türkiye’yi yükümlülüklerine uymaya çağırdı: “Ankara yasağı ve LGBTİ toplumuna karşı yarattığı spesifik ayrımcılıklar, kanun önünde eşitlik hakkının ihlalidir.”

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Konsey Toplantısı 1167. oturumunda Kanada Delegasyonu Elçisi Natasha Cayer, Ankara Valiliği’nin LGBTİ etkinliklerine yönelik süresiz yasağıyla ilgili Kanada, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre adına ortak bir açıklama yaptı. Cayer’in yaptığı ortak açıklama, Türkiye’yi AGİT taahhütlerine uygun hareket etmeye çağırıyor.

“Ankara yasağı ve LGBTİ toplumuna karşı yarattığı spesifik ayrımcılıklar; kanun önünde eşitlik hakkının ihlalidir”

 Açıklamanın tam metni şöyle:

Sevgili Başkan,

Bu açıklamayı İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre ve Kanadan adına yapıyorum.

Son dönemde Ankara Valiliği’nin LGBTİ’lerle ilişkili etkinlikleri yasaklaması ve ülkenin geri kalanında benzer etkinliklerin engellenme çabalarını dehşetle takip ettik. Bu yasakların arkasındaki gerekçe de halen belirsiz. Bu çok geniş kapsamlı Ankara yasağı ve LGBTİ toplumuna karşı yarattığı spesifik ayrımcılıklar; ifade, barışçıl toplanma, dernekleşme özgürlüklerinin ve kanun önünde eşitlik hakkının ihlalidir ve bizler bu durumla ilgili oldukça endişeliyiz.

Ülkelerimiz, insan haklarının evrenselliğine, bölünmezliğine ve herkese eşit olarak uygulanması gerektiğine inanır. AGİT üyeleri olarak ülkelerimizden her biri tüm vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini desteklemekle yükümlüdür. Birçok kez farklı olaylarla teyit ettiğimiz gibi özgürlük ve çeşitliliğin toplumlarımızı daha güçlü hale getirdiğine ve sağlıklı toplumun, içinde barındırdığı tüm sesleri kapsayan bir toplum olduğuna inanıyoruz. İşte bu yüzden kendi ülkelerimizde LGBTİ toplumuna karşı tüm sistemli ayrımcılıkları sona erdirmek için mücadele ediyoruz.

Türkiye hükümetini, son dönemde bu etkinlikleri yasaklayan kararlarını yeniden gözden geçirmeye ve bağlı olduğu uluslararası yükümlülüklerine ve AGİT taahhütlerine uygun hareket etmeye çağırıyoruz.


Etiketler: insan hakları
Nefret