28/02/2017 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL’nin çalışmalarını dört ana başlıkta topladığı Ekim, Kasım ve Aralık 2016’ya ait faaliyet raporu yayınlandı.

Kaos GL’nin çalışmalarını dört ana başlıkta topladığı Ekim, Kasım ve Aralık 2016’ya ait faaliyet raporu yayınlandı.

Kaos GL Derneği Ekim, Kasım ve Aralık 2016’ya ait faaliyet raporunu yayınladı. Derneğin her üç ayda bir yayınladığı raporlarda Kaos GL’nin çalışmaları yer alıyor.

Sadeleştirilen raporda derneğin faaliyetleri dört ana başlıkta toplanıyor:

*Farkındalık ve savunuculuk faaliyetleri

*Danışmanlık

*Medya

*Akademik ve kültürel etkinlikler

Farkındalık ve savunuculuk: 34 etkinlik

Rapora göre Kaos GL Derneği Farkındalık ve savunuculuk faaliyetleri” kapsamında toplam 34 etkinlikte yer aldı. Kaos GL, ayrıca 2016’da beşincisi düzenlenen Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde, “Başka Bir Sosyal Hizmet Mümkün” temasıyla gerçekleştirdi. Tüm bu faaliyetlerle toplam 1629 kişiye ulaşıldı ve bu faaliyetler kapsamında 5 farklı ülkede çalışmalar yürütüldü. Kaos GL, Türkiye’de ise toplam 10 farklı şehirde çalışmalar yürüttü.

414 mülteciye danışmanlık

Üç aylık süreçte toplam 414 mülteciye danışmanlık hizmeti verildi. Bu danışmanlıklar; sağlık, hukuk, sosyal alanda danışmanlık türleri olarak alt başlıklara ayrılıyor. Bu dağılıma göre üç ay boyunca mültecilere verilen danışmanlıkların 252’si hukuk alanında, 81’i sağlık alanında ve 81’i sosyal alanda verildi.

Genel danışmanlık

Mülteci danışmanlığının yanında Kaos GL Derneği; diğer alanlarda verdiği danışmanlık hizmetleri ile de geniş bir yelpaze sunuyor. Toplamda 32 akademik danışmanlık, 18 sosyal hizmet danışmanlığı verildi; 14 bilgilendirme faaliyetinde bulunuldu. Psikolojik destek Ekim ayında 2 kez verildi ve daha sonraki aylarda bu yönde bir talep gelmemesi nedeniyle verilmedi. Toplamda verilen 66 danışmanlık faaliyeti ele alındığında ve bu danışmanlıkların bir kısmının gruplara verildiği bilgisi göz önünde bulundurularak incelendiğinde, danışmanlık faaliyetlerinden faydalanan 188 kişi olduğu bilgisine ulaşılıyor.

Medya: 5 kitap, 1 dergi, 489 haber

Derneğin medya çalışmaları kapsamında beş yayın çıkartıldı. Kaos GL dergisinin “Din ve Eşcinsellik” dosya konulu Kasım-Aralık 2016 sayısı okurla buluştu. KaosGL.org internet gazetesinde 489 haber ve yazı okurla buluştu. Yayınlanan bu haberlerin 169’u KaosGL.org Muhabir Ağı tarafından hazırlandı. Bu da toplam haberler içerisinde %35’lik dilimi kapsıyor. Bu haberlerden 30’u İngilizce, 3’ü Kürtçe, 67’si çeviri haberlerden oluşuyor.

26 akademik ve kültürel etkinlik

Akademik ve kültürel çalışmalar kapsamında ise, üç aylık süreçte toplam 26 etkinlik düzenlendi. Bu etkinliklerin 18’i atölye, 4’ü eğitim çalışması ve 4’ü de toplantıydı. Düzenlenen etkinliklerde toplam 492 kişiye ulaşıldı.

Faaliyet raporuna şuradan ulaşabilirsiniz.

Derneğin faaliyetlerine ilişkin infografik ise şöyle:


Etiketler: insan hakları
Nefret