07/12/2017 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar; Adana, Hatay ve Edirne’deydi.

Kaos GL, Adana, Hatay ve Edirne’deydi! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar; Adana, Hatay ve Edirne’deydi.

Kaos GL’nin Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar programı kapsamında Kasım ayında Adana ve Hatay’da; Aralık’ta ise Edirne’de atölye ve söyleşiler yapıldı.

Adana: İnsan hakları politikaları

Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar, 18 Kasım Cumartesi günü Kaos GL’den Seçin Tunçel ve Kaos GL Sosyal Hizmet Çalışma Grubu’ndan Burcu Yamaner’in sunumları ile Adana’ydı.

Etkinlikte LGBTİ+ varoluşlar üzerinden cinsel yönelimler ve cinsiyet kimlikleri ele alındı. Tarihsel süreç ve günümüz sorunları üzerinden başlayan söyleşide insan hakları politikaları, kamu gerçekliği, sosyal hizmet, eğitim, sağlık ve ikili cinsiyet rejimi üzerinde duruldu.

Mevzuatta yer alan/almayan maddeler ile hak temelli yaklaşımın nasıl olması gerektiği, sosyal politikanın nasıl değiştirilmesi gerektiği üzerine tartışıldı, vaka sunumları ardından katılımcıların karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerilerine değinildi.

Sosyal hizmet uzmanlarının çalıştığı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği nedeniyle ayrımcılığa uğrayan kişiler, interseks olması nedeniyle var olan hakları engellenen bireyler, rehber öğretmenin eşcinsel olması nedeniyle ailesi tarafından kendisine yönlendirilen eşcinsel ergenler, okul öncesi öğrencilerinin aldığı kız-oğlan çocuğu temelli eğitimden açılma sorunlarına değin geniş yelpaze içerisinde gerçekleştirilen söyleşi bir katılımcının “Burada toplanıp bunlar üzerine konuşmamız asıl sorun olan durum!” ifadesi ile “bunların” konuşulmasına gerek duyulmayan bir ülke temennisiyle sonlandı.

Hatay: Sosyal hizmet

Hatay’da 19 Kasım’da yapılan yaklaşık 50 kişinin takip ettiği etkinlikte ise Yamaer, sosyal hizmet ve LGBTİ haklarını aktardı. Etkinliğe sosyal hizmet uzmanları, mülteci hakları savunucuları, öğretmenler ve LGBTİ aktivistleri katıldı.

Edirne: Şehirdeki hak savunucuları buluştu

Edirne’de ise 2-3 Aralık tarihlerinde Kaos GL Derneği’nden Seçin Tuncel ve Hasan Atik kadın örgütleri ve meslek örgütleriyle bir araya geldi.

Etkinliğin ilk gününde kadın örgütleri temsilcileri, Edirne’deki basın emekçileri, hemşire ve öğretmenler bir araya geldi. LGBTİ hakları, kavramlar, ayrımcılık konuşuldu. Ertesi gün ise Edirne’deki LGBTİ aktivistleri ile buluşuldu. Gelecek dönemdeki işbirliği ve dayanışma tartışıldı.


Etiketler: insan hakları
Nefret