19/09/2018 | Yazar: Koray Arkadaş

Kaos GL Ağustos ayında yasal haklar, sosyal hizmetlere erişim, hormon kullanım süreci, askerlik başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ+’lara 126 danışmanlık hizmeti sağladı.

Kaos GL Ağustos’ta 126 danışmanlık hizmeti sağladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Ağustos ayında yasal haklar, sosyal hizmetlere erişim, hormon kullanım süreci, askerlik başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ+’lara 126 danışmanlık hizmeti sağladı.

Kaos GL Ağustos ayında yasal haklar, sosyal hizmetlere erişim, askerlik, UNHCR süreci başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ+’lara 126 danışmanlık hizmeti sağladı.

Aralıksız olarak danışmanlık veren Kaos GL Ağustos ayında yasal haklar, UNHCR süreci, hormon kullanım süreci, askerlik, psikolojik desteğe erişim, maddi desteğe erişim gibi konularda toplamda 126 danışmanlık sağladı.

Uydu şehirlerde yaşayan LGBTİ+ mültecilere 83 danışmanlık hizmeti verildi. Eskişehir’de 30 LGBTİ+ mülteci ile yüz yüze görüşüldü. Bu görüşmeler kapsamında 79 hukuki ve sosyal danışmanlık sağlandı. Telefon yoluyla 4 danışmanlık verildiği gözlemlendi.  Sağlık problemi yaşayan 1 danışan ile hastaneden randevu alma sürecinde birlikte hareket edildi. 

Farsça ve Arapça danışmanlık için

Farsça konuşan LGBTİ+ mülteciler her Salı 10:00-18:00 saatlerinde 0545 340 82 12 numaralı telefon aracılığıyla, Arapça konuşan LGBTİ+ mülteciler her Perşembe 10:00-18:00 saatlerinde 0541 720 79 23 numaralı telefon aracılığıyla Kaos GL ile iletişime geçebilirler. Mail danışmanlıkları refugee@kaosgl.org adresi üzerinden Türkçe ve İngilizce olarak devam ediyor.

Türkiyeli LGBTİ+’lara verilen danışmanlık

Türkiyeli LGBTİ+’lara Ağustos ayında 43 danışmanlık hizmeti sağlandı. Danışmanlığın konularını askerlik, yurt dışına iltica, hukuki destek, psikososyal desteğe erişim, akademi oluşturdu. Söz konusu danışmanlıkların 42’si mail, 1’i ise telefon yoluyla sağlandı.

Danışmanlık almak isteyen Türkiyeli LGBTİ+’lar Kaos GL ile danisma@kaosgl.org adresi üzerinden iletişime geçebilir.

*Kaos GL, genel danışmanlıklarını SIDA desteği ile yürütülen “Gökkuşağı Projesi”; mültecilere verilen danışmanlıkları ise BMMYK ile birlikte yürütülen “LGBTİ Mültecilerin İnsan Haklarını Geliştirmek” projesi kapsamında sağlıyor.

İlgili haber:

Kaos GL nasıl sosyal hizmet danışmanlığı sağlıyor?


Etiketler: insan hakları, sosyal hizmet
İstihdam