16/08/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL 12-16 Eylül’de temel insan hakları üzerine Aktivizm Okulu düzenliyor.

Kaos GL Aktivizm Okulu: Temel İnsan Hakları Eğitimi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL 12-16 Eylül’de temel insan hakları üzerine Aktivizm Okulu düzenliyor. Katılmak isteyenlerin 25 Ağustos’a kadar bilgi@kaosgldernegi.org adresine mail atması gerekiyor.

Kaos GL LGBTİ Örgütlerin ve Aktivistlerin Kapasitesini Güçlendirme Programı kapsamında Eylül- Aralık 2018 döneminde Aktivizm Okulları düzenleyecek.

Aktivizm Okulları’nın ilki 12- 16 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Aktivizm Okulu’nda “Türkiye’de LGBTİ’lerin Durumu Değerlendirmesi” ve sonrasında temel haklar eğitimi yer alıyor.

İnsan hakları temel eğitimin birinci gününde, Türkiye'de LGBTİ'lerin durumuna ilişkin bulgulama toplantısı ve SWOT analizi yapılacak. İkinci ve üçüncü günde konuşulacak temel hak ve özgürlükler ise şöyle:

*Medeni ve siyasi haklar

*Sığınma hakkı

*İşkence ve insanlık dışı cezalandırma veya muamele görmeme hakkı

*Mülkiyet hakkı

*Toplanma özgürlüğü hakkı

*Dernek kurma özgürlüğü hakkı

*İfade özgürlüğü hakkı

*Kamusal bilgiye erişim hakkı

*Konuta saygı hakkı

*Ayrımcılık görmeme hakkı

*Yaşam hakkı

*Barınma hakkı

*Çalışma hakkı

*Sendikal haklar

*Eğitim hakkı

*Sağlık hakkı

*Özel hayata saygı hakkı/ Kişisel özgürlük hakkı

*Kişisel güvenlik hakkı

Eğitimin dördüncü gününde, “Hak temelli yaklaşım ile ihtiyaç temelli yaklaşım arasındaki farklar” katılımcılarla birlikte tartışılacak. Eğitimin son gününde ise “İnsan hakları ihlallerinin raporlaması nasıl yapılır” atölyesi yer alıyor.

Kaos GL Aktivizm Okulu’na katılmak isteyen aktivistlerin 25 Ağustos 2018 tarihine kadar bilgi@kaosgldernegi.org adresine neden katılmak istediklerini ve eğitimden beklentilerini içeren bir mail ile başvurmaları gerekiyor.


Etiketler: insan hakları
İstihdam