13/04/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL, Atılım Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” dersinde öğrencilerle bir araya geldi.

Kaos GL, Atılım Üniversitesi’ndeydi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL, Atılım Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” dersinde öğrencilerle bir araya geldi.

Kaos GL Derneği, “Ayrımcılık Karşıtı Dersler” kapsamında üniversitelerde öğrenci ve akademisyenle bir araya geliyor.

Derneğin avukatı Hayriye Kara, 11 Nisan Çarşamba günü Atılım Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu. Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde Damla Songur’un verdiği “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” dersine misafir olan Kara’nın sunumuna 17 öğrenci katıldı.

Kara, öncelikle toplumsal cinsiyet ve LGBTİ+ kimliklerle ilgili temel kavramları anlattı, ardından Kaos GL’nin insan hakları alanında yaptığı hukukî ve sosyo-kültürel çalışmalara değindi. Nefret suçu ve nefret söylemini tanımladıktan sonra haber örnekleri veren Kara, haberlerdeki ayrımcı dili inceleyerek yorumladı.

Ayrımcılık Karşıtı Dersler neden sizin kampüsünüzde olmasın?

Kaos GL Derneği Ankara’da farklı üniversitelerin eğitim bilimleri, sosyoloji, kamu yönetimi, siyasal bilgiler, uluslararası ilişkiler, iletişim, kadın çalışmaları, sosyal hizmet, psikoloji, psikolojik rehber danışmanlık, hukuk, tıp ve sağlık bilimleri gibi fakülte ve bölümlerin derslerine konuk olarak birlikte ders yapıyor.

Akademisyen ve öğrencilerden gelecek davetleri değerlendiren Kaos GL, derslerin alanı ve kapsamı üzerinden cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı ile LGBTİ konularının tartışılmasına katkı sunuyor.

LGBTİ alanında çalışmak isteyen öğrenci ve akademisyenler, “Ayrımcılığa Karşı Dersler” programı kapsamında Kaos GL Derneği’ne egitim@kaosgl.org adresinden ulaşabilir. 

Öğrenciyim ne yapabilirim?

Ders programında yer alan konular içerisinde LGBTİ alanı ile ilişkilendirilecek herhangi bir gündem var ise ders hocası ve Kaos GL ile iletişime geçebilirsiniz.

Hocayım ne yapabilirim?

Kaos GL birçok farklı alanda multidisipliner akademik üretimin de gerçekleştiği bir kurum. Herhangi bir dersinizin bir gününü Kaos GL ile birlikte yürütmek isteyen hocalar da aynı adresten Kaos GL ile iletişime geçebilir.


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret