21/11/2023 | Yazar: Kaos GL

1994 yılından beri yayın hayatını sürdüren Kaos GL Dergisi’nin 193. sayısı “Dünden Bugüne” dosya konusuyla yayınlandı.

Kaos GL Dergisi “Dünden Bugüne” sayısı çıktı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Dergisi’nin Kasım – Aralık 2023 sayısı “Dünden Bugüne” dosya konusuyla yayınlandı. Derginin editör yazısı şu şekilde:

“Kaos GL Dergisi’nin 29. yaşı ve Cumhuriyet tarihinin 100 yılını geride bıraktığımız şu günlerde cis-heteronormatif sisteme karşın mücadelemizi hatırlamak için “Dünden Bugüne” sayısını sizlerle paylaşıyoruz.

Kaos GL’nin 193. sayısı “Dünden Bugüne” ile, insan hakları ve ifade özgürlüğü bağlamında LGBTİ+’ların son yıllarda neler yaşadığını, medyada temsil ve görünürlüğün dünden bugüne nasıl değiştiğini, yerel yönetimler özelinde LGBTİ+’ların mücadelesi ve kazanımlarını, interseks hareketinin dünü, bugünü, yarınını ve Türkiye modernleşme tarihi boyunca anayasa tartışmalarını gündemimize aldık.”

Dünden Bugüne sayısında kimler yer aldı?

“Dünden Bugün” dosyasına “Üç yıldır LGBTİ+’lara İhlalin Başatı: İfade Özgürlüğü” yazısıyla Defne Güzel, “Görünürlük Ovasının Sınırlarında…” yazısıyla Yıldız Tar, “Bir Mücadele ve Kazanım Alanı Olarak Yerel Yönetimler” yazısıyla Halim Kır, “En Genç Hak Hareketlerinden Birisi: İnterseks Hareketi” Belgin Günay, “Bize Konstitüsyon Değil Enstitüsyon Lazımdır - Anayasa Kimi Kimden Korur?” yazısıyla Şebin ve “Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!” yazısıyla Aylime Aslı Demir katkı sundu.

Güncel sayfalarda ise öykü yarışması kazananlarından “Apoptozis” öyküsü ile Era Seyal, “Kışa Girerken Okuma Önerileri” yazısıyla İlker, “aile oluşun çatlayan kalıpları: Asya Leman ile Söyleşi” ile Gözde İlkin, “Gettoları Değil, Şehrin Tamamını İstiyoruz!” söyleşisiyle Lilith 12 ve Kaos GL’nin LGBTİ+’lara Dijital Şiddet Araştırması: Bir Anda yer aldı.

Cansu Yıldıran’ın çalışmaları ise kapak ve umumda yayımlandı.

Dergiye nasıl ulaşırım?

Online aboneler dergi sitesinden dergiyi okuyabilir ve kitapçılardan veya Notabene Yayınları’nın sitesinden dergiye ulaşabilirsiniz.


Etiketler: medya, kültür sanat
İstihdam