10/09/2021 | Yazar: Umut Güven

1994 yılından beri yayın hayatını sürdüren Kaos GL Dergisi’nin 180. sayısı, “Eşit Haklar” dosya konusuyla yayınlandı.

Kaos GL Dergisi “Eşit Haklar” sayısı çıktı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

1994 yılından beri yayın hayatını sürdüren Kaos GL Dergisi’nin 180. sayısı, “Eşit Haklar” dosya konusuyla yayınlandı.

Kaos GL Dergisi Eylül-Ekim 2021 sayısında “Eşit Haklar” dosya konusuyla yayınlanan derginin editör yazısı şu şekilde:

“Kaos GL Dergisi yayımlandığı ilk günden bu yana heteronormatif sisteme, baskıcı düzene ve eşitsizliklere karşı sesini çıkarmaya devam ediyor. “Herkes, ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.”, “Herkes ifade özgürlüğüne sahiptir.”, “Fiziksel şiddetten korunmak ve güvenli bir şekilde yaşamak herkesin hakkıdır.” Gibi öznesi belirsiz hak talepleri ile, LGBTİ+’ların varlığını yok sayan dil ve ideolojiye karşı alternatif bir savunuculuğun mümkün olduğuna inanıyoruz. Kim bu herkes? Kim bu hiç kimse? Sorularına cevap verirken yargı makamlarında, bürokratik mercilerde, karar alma mekanizmalarında ve yaşamın her alanında LGBTİ+’ların da haklara eşit erişebilmesinin yollarını arıyoruz.

Kaos GL Dergisi’nin 180. sayısında Eşit Haklar dosya konusuyla birlikte, İstanbul Sözleşmesi’ni, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’nin Türkiye’deki LGBTİ+'lara dönük ayrımcılık nedeniyle yapılan başvurularda verdiği kabul edilmezlik kararlarını, HIV’le yaşayan LGBTİ+’lar ve çalışma hayatındaki mahremiyet hakkını, Türkiye’deki seks işçiliği mevzuatını ve LGBTİ+’ların kent hakkını tartışmaya açtık.”

Eşit Haklar sayısında kimler yer aldı?

Dosyaya yazılarıyla Benan Molu, Bahar Yalçın, Özgün Akduran, Kardelen Yılmaz, Kerem Dikmen ve Tuğçe Duygu Köksal katkı sundu.

Güncel Sayfalar’da yazıları ve röportajları ile Kıymet Güneş, İlker Hepkaner, Lilith HB ve Cansu Yıldıran, Ali Bulunmaz, umut erdem, Necati Janok ve Hagia yer aldı.

Furkan Öztekin ise çalışmalarıyla Kaos GL Dergisi’nin kapağına ve yazı görsellerine; Serap Akçura umuma katkı sundu.

Dergiye nasıl ulaşırım?

Online aboneler dergi sitesinden dergiyi okuyabilir ve kitapçılardan veya Notebene Yayınları’nın sitesinden dergiye ulaşabilirsiniz.

 


Etiketler: medya
nefret