25/03/2022 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Dergisi “İklim” sayısı katkılarınızı 10 Nisan 2022 tarihine kadar editor@kaosgl.org adresine bekliyor.

Kaos GL Dergisi “İklim” sayısı yazılarınızı bekliyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Görsel: Ariel Davis

Derginin çağrı metni şöyle:

İklim kelimesi köken olarak Eski Yunancadaki “klima” kelimesinden türemiştir. Arapçaya bugünkü bildiğimiz anlamıyla iklim kelimesi olarak geçmiştir. İklim, herhangi bir coğrafi bölgedeki fiziki özellikler ve atmosferik olaylardan kaynaklı olarak gerçekleşen tüm zamansal ve durumsal değişiklikleri kapsar. İklim değişikliği ise, uzun yıllar boyunca hava şartları ve dünya yüzeyindeki su, kara ve buz kütlelerinde görülen değişikliklerin sebep olduğu olayların tümünü kapsar. 

İklim değişikliğiyle mücadele yöntemlerinden birisi ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik adına gerekli unsurların kalkınma modellerine dahil edilmesi olarak ele alınabilirken, diğeri sosyal adaletin sağlanmasıdır. İklim değişikliği kişileri farklı şekilde etkiler ve en çok ayrımcılığa uğrayanlar, güvenlik hakkı ve sosyal adalete erişim haklarından faydalanmaları engellenen kişilerdir. LGBTİ+’lar da bu etkiye açıktır ve bu durumdan etkilenmektedirler. İklim adaleti içerisinde, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler arasındaki kaynak dağılımının irdelenmesini barındırırken; aynı zamanda cinsiyetler ve kimlikler arası, kuşaklar arası, ekonomik sınıflar arasındaki ilişkileri de ele almaktadır. Peki, tüm bunlar arasındaki ilişki ve güncel tartışmalar bize ne anlatmakta?

Toplumsal cinsiyet, LGBTİ+’lar ve iklim değişikliği arasındaki ilişki nedir? LGBTİ+’lar iklim değişikliği ile mücadelede nasıl zorluklar ve tehlikelerle karşı karşıya kalmakta? Ekofeminizm ve queer ekoloji kavramlarına dair güncel tartışmalar ne ifade etmektedir? Söz konusu iklim krizi olduğunda sivil toplum örgütleri ve aktivistler nasıl adımlar atabilir? Sosyal adalete erişim ve iklim adaleti kavramları ne anlama gelmektedir?

Tüm bu sorular ve çok daha fazlasına Kaos GL Dergisi’nin Mayıs-Haziran 2022 sayısında cevaplar arıyor olacağız.

“İklim” sayısı için katkılarınızı 10 Nisan 2022 tarihine kadar editor@kaosgl.org adresine bekliyoruz.

“Güncel Sayfalar” yazılarınızı bekliyor! 

Kaos GL Dergisi’ne dosya konusu dışında da katkı sunmak istiyorsanız; LGBTİ+ gündemine dair ve kültür, sanat alanında yazılarınızı, söyleşilerinizi editor@kaosgl.org mail adresi üstünden bizlere iletebilirsiniz.


Etiketler: medya
İstihdam