19/09/2017 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL’nin ‘Ahval’ sayısı kitapçılarda. OHAL’den muhafazakarlığa; edebiyattan hukuka ‘halimiz, ahvalimiz’ bu sayıda okurlarla buluşmayı bekliyor.

Kaos GL dergisi ‘halimiz, ahvalimize’ odaklandı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL’nin “Ahval” sayısı kitapçılarda. OHAL’den muhafazakarlığa; edebiyattan hukuka “halimiz, ahvalimiz” bu sayıda okurlarla buluşmayı bekliyor.

Kaos GL dergisinin 156. sayısı “Ahval” dosya konusuyla raflarda. Derginin Eylül-Ekim sayısında son yıllarda yaşananlara farklı pencerelerden bakılıyor.

Derginin kapağında ve Umum köşesinde KaosGL.org fotomuhabirlerinden Ateş Alpar’ın eserleri yer alıyor.

Dergiye; online aboneler dergi websitesinden ulaşabilir. Basılı halini edinmek isteyenler ise önümüzdeki haftadan itibaren kitapçılardan yeni sayıyı satın alabilirler.

Dergide neler var?

Yaz biter, güz başlarken “Ahval” dosya konulu yeni sayımızla karşınızdayız. Bu sayıda son yıllarda içinden geçtiğimiz sürece “umut ilkesini” de unutmadan odaklanmak istedik.

Ülkü Doğanay, aşırı sağ ve muhafazakâr partilerin seçmeni mobilize etmek adına sıklıkla başvurduğu ve çoğu zaman olumlu sonuç aldığı bir strateji olan korku siyasetini yazdı. Alev Özkazanç, “tasfiye edilmiş bir feminist akademisyen” olarak ahval üzerine düşüncelerini paylaştı. Ekrem Düzen, “Türkiye Evlatlarına Kendisinden Başka Bir Şeyle Öldürülmek İmkanı Vermiyor” yazısıyla günümüze odaklandı.

Arkadaş Z. Özger’in şiirleriyle sohbet eden Karin Karakaşlı, ahvalimize edebiyat penceresinden baktı. Faruk Alpkaya, OHAL’den bahsederek, “Dünyayı kurtarmak için güzelliğe biraz yardımcı olmak gerekiyor galiba” dedi.

Erdal Partog, “Türkiye Muhafazakârlaşıyorken Dünya Nereye Gidiyor” diye sordu. Furkan Hancıoğlu, PrEP’e dair ihmal ve ihtimalleri tartıştı. Bu sayımızdaki Ankara, Bursa, Denizli ve İstanbul’dan LGBTİ+ aktivistlerine de mikrofon uzattık, ahvallerini anlattılar. Funda Başaran da OHAL’de medyayı inceledi. Aysun Öner ise “Pardon, O Masa Rezerve” yazısıyla Türkiye’de trans olmak ve vatandaşlığı tartışmaya açtı.

Yıldız Tar, LGBTİ’lerin OHAL’i ve OHAL’in LGBTİ’lerini anlattı. Funda Cantek ise Hatice Kapusuz, Selda Tuncer, Tanju Gündüzalp, Besim Can Zırh, Ceren Ergenç ve Zeliha Etöz’le yuvarlak masa söyleşisinde Ankara’yı ve Ankara ile kurduğumuz ilişkileri tartıştı. Yuvarlak masa söyleşisinin ilk bölümünü bu sayıda okuyabilirsiniz. Söyleşi diğer sayılarımızda da devam edecek.

Umut Erdem, “Kalp Kıran Kuirler” diyerek ahvalimize çok daha öznel bir yerden baktı. Umut Güner, sendikal mücadele ve LGBTİ haklarını incelediği yazısıyla ahvalimizi emek ekseninde tartıştı.

İyi okumalar! 

Kaos GL Dergi'ye basılı ya da internet üzerinden erişmek için abone olabilir ya da bu bağlantıda bulacağınız kitabevlerini ziyaret edebilirsiniz. 


Etiketler: medya
Nefret