11/03/2022 | Yazar: Kaos GL

1994 yılından beri yayın hayatını sürdüren Kaos GL Dergisi’nin 183. sayısı “Moda” dosya konusuyla yayınlandı.

Kaos GL Dergisi “Moda” Sayısı Çıktı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Dergisi’nin Mart-Nisan 2022 sayısı Moda dosya konusuyla yayınlandı. Derginin editör yazısı şu şekilde:

Latince "modus" kelimesinden türemiş ve sınırlanamayan anlamında ifade edilen moda kavramı, sözlük anlamlarına baktığımızda “Geçici olarak yeniliğe ve toplumsal beğeniye uygun olan.” gibi tanımlamalarla karşımıza çıkmakta. Bir süre boyunca etkin olan bu toplumsal beğeniler ve tüketim anlayışının, normlardan ve kimliklerden nasıl etkilendiğinin izlerini ise 1900’lü yılların başlarına kadar sürmemiz mümkün. En genel tanımıyla değişimi ifade eden modanın LGBTİ+ kimlikler ve hareketle kesiştiği noktaları Kaos GL’nin 183. sayısında tartışmaya açıyoruz. 

“Moda nedir ve queer moda kavramı bizler için ne ifade ediyor? Modanın queer tarihi ve feminizmin modayla ilişkisi dünden bugüne bizlere ne anlatıyor? İkili cinsiyet sistemi ve cinsiyet ifadeleri modanın neresinde, nasıl konumlanıyor? Siyasal kültürün moda endüstrisine etkileri yaşamlarımıza nasıl sirayet ediyor? Çeşitlenen kimliklerimiz ve bedenlerimizle bizler modayla nasıl ilişkileniyoruz?” Tüm bu sorular ve çok daha fazlasına Kaos GL Dergisi’nin Moda sayısında cevaplar aradık.”

Moda sayısında kimler yer aldı?

Moda dosyamızda yazılarıyla Cem Anılan, Eda Çakmak, Gizem Yücelen, İris Mozalar, Midnight X, Sa yer alırken, röportajları ile Beg Berdan, Koral Sagular, Lilith HB ve Eda Yorulmazoğlu; Morgan Sung yazısı çevirisiyle Yıldız Tar katkı sundu.

Güncel Sayfalarda ise Burak Akbalık, Mim Mustafa Nur, Aylime Aslı Demir ve Talaya Schmid, Nayuk ve İlker Hepkaner katkı sundu.

Serkan Yolcu’nun kolaj çalışması dergi kapağında, Necati Janok’un çalışması ise umumda yer aldı.

Dergiye nasıl ulaşırım?

Online aboneler dergi sitesinden dergiyi okuyabilir ve kitapçılardan veya Notabene Yayınları’nın sitesinden dergiye ulaşabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları, medya
İstihdam