18/01/2024 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Dergisi “Şiddetsizlik” sayısı katkılarınızı 15 Şubat 2024 tarihine kadar bekliyor.

Kaos GL Dergisi “Şiddetsizlik” sayısı yazılarınızı bekliyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Dergisi, yeni sayısında şiddetsizlik meselesini ele alacak. “Şiddetsizlik” konulu sayıda, “Şiddetsizlik nedir? Şiddetsiz eylem ve direniş tarihinden mücadele örnekleri nelerdir? Şiddetsiz eylemler LGBTİ+ hareketi için ne ifade etmektedir? Şiddetsiz örgütlenme modellerinin sivil toplum için önemi nedir? Tek tip bir şiddetsizlikten bahsedebilir miyiz, şiddetsizliğin türleri nedir? Şiddetsiz bir dünya mümkün müdür?” soruları tartışılacak.

Derginin çağrı metninin tamamı şöyle:

“Şiddetsizlik; şiddetsiz tutum, davranış veya yaşam biçimlerini kapsayan şiddetin kullanılmadığı durumu tarif eden bir yöntemdir. Anlam tarihinde kendine en çok şiddetsiz eylem, şiddetsiz direniş gibi politik mücadelelerin tanımlanmasında yer bulmuştur. Bununla birlikte tarih boyunca şiddetsizliğe felsefi, inançsal ya da ilkesel temellerden yola çıkarak farklı anlamlar yüklendiğini söylemek mümkün. İçinde büyüdüğümüz sistem ve ideolojilerle yakından ilgili olarak şiddetsizliği tanımlamak ve ne olduğunu tartışmak şiddeti konuşmaya göre daha zor olabiliyor. Fakat Feminist mücadele ve LGBTİ+ hareket tarihine baktığımızda heteropatriyarkal düzene karşı şiddetsiz araçlarla yaratıcı direniş ve örgütlenme örnekleri oldukça fazladır.

“Şiddetsizlik nedir? Şiddetsiz eylem ve direniş tarihinden mücadele örnekleri nelerdir? Şiddetsiz eylemler LGBTİ+ hareketi için ne ifade etmektedir? Şiddetsiz örgütlenme modellerinin sivil toplum için önemi nedir? Tek tip bir şiddetsizlikten bahsedebilir miyiz, şiddetsizliğin türleri nedir? Şiddetsiz bir dünya mümkün müdür?” Bu ve bu sorulardan çok daha fazlasını Kaos GL’nin “Şiddetsizlik” sayısında tartışmaya açacağız.” Kaos GL Dergisi “Şiddetsizlik” sayısı için yazılarınızı 15 Şubat 2024 tarihine kadar editor@kaosgl.org adresine iletebilirsiniz.

“Güncel Sayfalar” yazılarınızı bekliyor!

Kaos GL Dergisi’ne dosya konusu dışında da katkı sunmak istiyorsanız; LGBTİ+ gündemine dair ve kültür, sanat alanında yazılarınızı, söyleşilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.  Katkılarınızı 15 Şubat 2024 tarihine kadar editor@kaosgl.org adresine bekliyoruz.


Etiketler: medya, kültür sanat
İstihdam