18/01/2023 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Dergisi’nin 188. sayısı “Tahayyül” dosya konusuyla yayınlandı.

Kaos GL Dergisi “Tahayyül” sayısı çıktı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

1994 yılından beri yayın hayatını sürdüren Kaos GL Dergisi’nin Ocak-Şubat 2023 sayısı “Tahayyül” dosya konusuyla yayınlandı. Derginin editör yazısı şu şekilde:

“2022 yılı LGBTİ+’lar, insan hakları savunucuları ve aktivistler için baskının giderek arttığı ve örgütlenen nefretin hem kamusal alanlarda hem özel yaşamlarımızda kendini daha fazla hissettirdiği bir yıl oldu. Tüm bunlara karşın herkes için özgür ve yaşanabilir bir dünya tahayyülüyle söz üretmeye ve politik mücadelemize güçlenerek devam ettik.

Bu yüzden 2023 yılındaki ilk Kaos GL sayısını “hayal etme, düşleme” anlamlarında kullanılan “Tahayyül” dosya konusuyla tartışmaya açtık. Yeni yıla girerken cis-heteronormatif sisteme umutlarımız ve tahayyüllerimizle karşılık verdik. Önümüzdeki yılın ilk sayısının editör yazısını yazarken, tüm bu tahayyüllerimizin yaşamlarımızda yer edindiği bir gerçeklikte buluşmuş olmayı diliyoruz.”

Tahayyül sayısında kimler yer aldı?

Kaos GL’nin “Tahayyül” dosyasında, “Dayanışma Yaşatır: Tahayyüllerimiz” yazısıyla Berfu Şeker; “Toplumsal Tahayyüller Yıkılırken ‘yıkıklığı’ Anlamak” yazısıyla Cansu Ceylan; “Ayrımcılık ve Yoksulluk Kıskacında Lubunyalar” yazısıyla Anjelik Kelavgil; “Regl Yoksulluğunun Olmadığı Bir Gelecek Tahayyülü: Regl Yoksulluğu Da Neymiş?” yazısıyla Efşan Bolat; “Başka Aile Tahayyülleri Mümkün Mü?” yazısıyla Nedime Erdoğan; “Yasın Politikleşmesi: ACT-UP Üzerine Bir İnceleme” yazısıyla Kerem Selçuk; “Tahayyül: İnterseksler İçin Ayrımcılığın Olmadığı Bir Dünya” yazısında Yasemin, Şerife, Belgin ve İnci; “Lubunyalık Kazanacak!” yazısıyla da Tanju Tariz yer aldı.

Güncel Sayfalara, Gizem Aksu ve Ania Nowak, Kıymet Güleş, Osman Keçeli, Defne Güzel, Burak Akbalık ile Rainbow Devils ve Cinsiyet Eşitliği Politikaları Derneği’nden Yasemin Köker ile Cemre Baytok katkı sundu.

Kapak ve umuma ise eserleriyle Ci Dem eşlik etti.

Dergiye nasıl ulaşırım?

Online aboneler dergi sitesinden dergiyi okuyabilir ve kitapçılardan veya Notabene Yayınları’nın sitesinden dergiye ulaşabilirsiniz.


Etiketler: medya, kültür sanat
İstihdam