26/07/2023 | Yazar: Kaos GL

1994 yılından beri yayın hayatını sürdüren Kaos GL Dergisi’nin 191. sayısı “Umut” dosya konusuyla yayınlandı.

Kaos GL Dergisi “Umut” sayısı çıktı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Dergisi’nin Temmuz-Ağustos 2023 sayısı “Umut” dosya konusuyla yayınlandı. Derginin editör yazısı şu şekilde:

“Sözlüğe baktığımızda “Olması beklenilen veya olacağı düşünülen şey; umut.” olarak tanımlanıyor umut kavramı. Peki “umut” LGBTİ+’lar ve aktivistler için ne ifade ediyor?

Umudun ve cesaretin arandığı bir coğrafyada olduğumuz aşikâr. Başka türlü bir dünyayı tasavvur etmek ve belki de bunun olanaklarının izini takip etmek, tüm zor zamanlara rağmen devam edebilme gücünü sağlayan bir gerçek bazılarımız için. Peki, umudun ‘politikleştirilmesi’ mümkün müdür?

Kaos GL Dergisi’nin 191. sayısında “umut” kavramının yaşamlarımızdaki yansımalarını tartışmaya açıyoruz.”

Umut sayısında kimler yer aldı?

Dosyada “Devam Etmenin Ağırlığı: Kişisel Arşivler ve Umut Üzerine Bir Deneme” yazısıyla Furkan Öztekin, “Müziğe Sarılmak” yazısıyla İlker Hepkaner, “Boyun Eğmeyen Kuir Filmler” yazısıyla Umur Çağın Taş, “Umduğun, Bulduğun, Kurduğun Hayat” yazısıyla Karin Karakaşlı, “Mizah: Acil Durumda Umutsuzluğu Kırabileceğiniz Bir Çekiç!” yazısıyla Aslı Alpar, “Avrupa’da Aşırı Sağın LGBTİ+ Söyleminin Transformasyonu ve LGBTİ+ Hareketi: Demokrasiyi Korumak” yazısıyla Emrah Aslan ve “LGBTİ+ Mülteciler ve Umudu Örgütlemek” yazısıyla Şeyda Akpınar katkı sundu.

Güncel Sayfalarda ise, S. Bihter Kuranel, Nermin, Ali Bulunmaz Arda Asena ve Alper Turan, Umut Güner röportajları ve yazılarıyla yer aldı.

Hakan Sorar kapak ve umumdaki çalışmalarıyla umut sayısına eşlik etti.

Dergiye nasıl ulaşırım?

Online aboneler dergi sitesinden dergiyi okuyabilir ve kitapçılardan veya Notabene Yayınları’nın sitesinden dergiye ulaşabilirsiniz.


Etiketler: medya, kültür sanat
İstihdam