28/02/2011 | Yazar: Kaos GL

“Linç” dosya konulu 116. sayımızda “Aman çatallarınıza sahip olsun, tek karşı koyma aracınız kalem olsun!

Kaos GL Dergisi'nin Odağında Militarizm Var Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
“Linç” dosya konulu 116. sayımızda “Aman çatallarınıza sahip olsun, tek karşı koyma aracınız kalem olsun! Ve de bizlerle buluşma noktanız…” diyerek selamladığımız “Militarizm” sayısı, işte elinizde… Bir kez de Judith Butler’ın 5. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma vesilesiyle 15 Mayıs 2010’da zikir ettiği cümleler ile selamlıyoruz dosya konumuzu: “Her queer veya feminist hareket, insan hakları için mücadele eden her güçlü karşı-duruş, insanlık suçlarına karşı çıkan her güçlü muhalefet, toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı olan her mücadele, militarizme ve cinayetlerin üstünü örten tüm devlet erki formlarına karşı olmak zorundadır. Bu militarizme karşı çıkan her kimse, güçlü ve radikal bir hareketin içindedir.”
 
Dosya editörlüğünü Remzi Altunpolat’ın yaptığı “Militarizm” dosyamızın konukları Ayşe Gül Altınay, Serdar Değirmencioğlu, Hilal Demir, Yeliz Kızılarslan, Zozan Özgökçe, Senem Doğanoğlu, Alp Biricik, Ali Erol ve Helin Bülbül… “Anafartalar ve Troya İyi Bir Savaş Değildir” isimli şiirinde “Savaş fanatik bir eril midir?” diyen Kaan Şimşekalp ise, görsel çalışması ile değer katıyor dosyamıza.
 
Epey zevk alarak okuyacağınız söyleşiler Didem Peker tarafından yazar Çağlar Yerlikaya ile, Bawer Çakır tarafından Brezilyalı müzisyen Paolo Belzebitchy ile, Ömer Akpınar tarafından fotoğraf sanatçısı Diana Blok ile, Lale Alatlı tarafından Selanik’te yer alan lezbiyen oluşumu Lesviaki Omada ile, Seyhan Arman tarafından “TransHayat” çalışmasını yürüten Aysun Öner ile, Cenk Erdem tarafından “internette bir fenomene dönüşen” müzisyen Yağmur Yaman ile ve son olarak Nevin Öztop tarafından “Sheddeath” sergisi ile büyük başarı yakalayan Ümit Karalar ile yapıldı.
 
Editörlüğü Cüneyt Çakırlar ve Erinç Seymen tarafından yapılan “Q Sayfası”nın bu sayıdaki konuğu, “Açılmanın Vegan Hali” isimli yazısı ile Atalay Göçer oluyor. Bu sayıda ayrıca, 6. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın Gökkuşağı Forumu ve sanat ayaklarına dair bizleri bilgilendiren Ali Erol’u ve 9. yılında “Elbette eşitiz. Peki yaşarken eşit miyiz?” diyen Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ni takip edebilirsiniz.
 
“UMUM” sayfasına, Elif Yıldız’ın 2010 yılında hayat verdiği “İsimsiz” çalışması değer katıyor. Acı, korku ve yas duygularını her çalışmasında harmanlayan ressam Serpil Odabaşı, hem dosyamıza hem de dergimizin yüzüne can veriyor. Dergiye can veren bir diğer isim olan Ümit Karalar’ın, oyuncu Deniz Çakır ile yaptığı fotoğraf çalışması da, önümüzdeki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü selamlıyor.
 
Önümüzdeki 118. sayının dosya konusu “Transfobi”… Her türlü öneri ve katkılarınızı bekleriz demeye bilmeyiz gerek var mı…

İlgili bağlantı:
http://www.kaosgl.org/icerik/militarizm_heyulasi


Etiketler: insan hakları, askerlik
bülten