12/07/2019 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL dergisinin Temmuz-Ağustos sayısı, “artı” dosya konusuyla raflarda.

Kaos GL dergisinin yaz sayısı çıktı: “artı” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL dergisinin Temmuz-Ağustos sayısı, “artı” dosya konusuyla raflarda.

Kapak görseli: Özlem Ünlü

1994 yılından beri yayın hayatını sürdüren Kaos GL dergisinin 167. sayısı “artı” dosya konusuyla yayınlandı. Derginin Temmuz-Ağustos sayısı “+ ne ifade ediyor?”, “LGBTİ’den sonra eklenmesi öngörülen cinsiyet kimlikleri, cinsel yönelimler ve cinsiyet ifadelerini bir çatı altında toplamaya yönelik bir hamle mi yoksa bütün bunlardan daha fazlasına mı işaret ediyor?” gibi sorulara yanıt arıyor.

Dergiye; online aboneler dergi websitesinden ulaşabilir. Basılı halini edinmek isteyenler ise önümüzdeki haftadan itibaren kitapçılardan yeni sayıyı satın alabilirler. Dergiyi internetten satın almak için ise Notabene yayınları ile iletişime geçebilirsiniz. 

Yaşadığımız coğrafyada örgütlü eşcinsel özgürleşme mücadelesinin tarihi çok eskilere gitmese de kendini adlandırışının zamanla pek çok değişim geçirdiğini söyleyebiliriz: GL, LG, LGBTT, LGBT, LGBTQ, LGBTİ…

Bu sayımızda bu adlandırmaların yarattığı politik manevralara ve günlük hayatın içindeki konumlanışına dair tartışıp; son birkaç yıldır LGBTİ hareketinin kavramsal lügatına eklenen“+” yı da farklı perspektiflerden ele almaya çalıştık.

“+ ne ifade ediyor?”, “LGBTİ’den sonra eklenmesi öngörülen cinsiyet kimlikleri, cinsel yönelimler ve cinsiyet ifadelerini bir çatı altında toplamaya yönelik bir hamle mi yoksa bütün bunlardan daha fazlasına mı işaret ediyor?” gibi sorulara cevap aradığımız ve her geçen gün yaşamlarımıza eklenen yeni kavramları bir araya getirmeye çalıştığımız bu sayıda birçok isim yazılarıyla bize eşlik etti.

Dosya

Galip Karabacak’ın katkılarıyla derlediğimiz mini sözlükle başlayan dosyamız, Damla Umut Uzun’un +’ya dair kaleme aldığı giriş yazısı “Bir Matematik Sembolünden Çok Daha Fazlası” ile devam ediyor. Son dönemlerde daha fazla tartıştığımız ve tartışmaya da ihtiyaç duyduğumuz “Görünmezleştirilen Bi+ Meselesi” ni Umut Erdem’in kaleminden incelerken; Ecemen’in kaleme aldığı “Lezzo-Travestiliğimin A-politik Sapkın Feminist Tarihçesi” ile dünden bugüne bir yolculuğa çıkıyoruz. Günümüzde Kanada ve birçok coğrafyada kullanımı artmakta olan LGBTİQ2’ye dair kültürel bir mirası ise Eren Turan’ın katkılarıyla okuyoruz. Son olarak Sadık Arı’ya ve sanatına dair gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşinin ardından, Semih Özkarakaş’ın pride günlüğüne konuk oluyoruz.

Güncel sayfalar

Güncel Sayfalarda ise, astroloji yazısıyla Mert Güzel; 14.Kadın Kadına Öykü Yarışması Özel Ödülü alan hikayelerden “Sıcak” ile Nevin Yıldız; Klasik Batı Müziği’nden queer hikayeleri bizlere aktaran Eylül Güney Güven; kadın kadına aşkı ve göç temasını işleyerek yaşamlarımıza temas eden filmin yönetmeni Salih; yaz için kitap tavsiyeleriyle Kaos GL okuyucularına bir seçki hazırlayan Hakan İlker Çetinkaya; Şiddetsiz Eylem yazısıyla da Tolga Kızılay bizlere eşlik etti.

Sıradaki sayı

Kaos GL Dergisi’nin Genç LGBTİ+’lara odaklanacağımız gelecek sayısında gençlik döneminin özelliklerine bakmayı, büyük oranda cinsel gelişim ve cinsel yönelim farkındalığının tekabül ettiği bu çağda karşılaşılan zorlukları ve bu zorlukları bertaraf etmek için gerekli koruyucu önemleri tartışmayı arzuluyoruz. Özellikle açılma süreçlerinde içinde bulunduğumuz aile, okul kıskacında deneyimlerimizi, ihtiyaçlarımızı ve dikkat edilmesi gereken hususları tartışmayı amaçlıyoruz.

Dosya veya güncel sayfalar için katkılarınızı 10 Ağustos 2019 tarihine kadar editor@kaosgl.org adresine bekliyoruz.


Etiketler: medya
Telegram