11/09/2019 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL dergisinin Eylül-Ekim sayısı, “Gençlik” dosya konusuyla raflarda.

Kaos GL dergisinin yeni sayısı çıktı: “Gençlik” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL dergisinin Eylül-Ekim sayısı, “Gençlik” dosya konusuyla raflarda.

Kapak görseli: Sibel Kocakaya

1994 yılından beri yayın hayatını sürdüren Kaos GL dergisinin 168. sayısı “Gençlik” dosya konusuyla yayınlandı. Derginin Eylül-Ekim sayısı genç LGBTİ+’lara odaklanıyor.

Gençlik kavramının yanı sıra, gençlik döneminin kendine özgü dinamiklerine bakmayı, büyük oranda cinsel gelişim, cinsel yönelim ve cinsiyet farkındalığının tekabül ettiği bu çağda karşılaşılan zorlukları tartışmaya açan Kaos GL Dergi bu zorlukları bertaraf etmek için alanda çalışan sivil toplum örgütleri, aktivistleri ve uzmanları bir araya getirdi.

Sayının kapak ve umum görseli ise Sibel Kocakaya’ya ait.

Dosya

Tuna Semir Akpınar gençlik kavramının heterojenliği ve gençlik çalışmalarına dair yazısı; Baran Çağlar Çetinkaya sosyal politikalar ve gençliğin ilişkisine dair yazısı; Toni Duder ise Yeni Zelanda’da çalışmalarını sürdüren gençlik örgütü RainbowYOUTH’a dair Galip Karabacak’ın çevirisini yaptığı yazısı ile dosyada yer aldı. Genç LGBTİ+ Derneği’nin dünden bugüne sürecini Gözde Demirbilek’in söyleşisi ile takip ederken; Damla Umut Uzun Uluslararası LGBTQİ Örgütü IGLYO’nun çalışmalarını Kaos GL okuyucuları için aktardı. Richard Köhler’in hazırlayıp, Rafet Koca’nın çevirisini yaptığı “Transgender Avrupa (TGEU) Politika Raporu:Yasal Cinsiyet Tanıma ve Çocuğun Üstün Yararı” ile genç translara yönelik uluslararası politikaları incelerken; Ela Serpil Evliyaoğlu ise Genç LGBTİ’ler ve Aileleri için alternatif bir terapi modeli olan Bağlanma Temelli Aile Terapisi’ni kaleme aldı. Son olarak ise Ezgi'nin genç sanatçı Maruv ile keyifli söyleşisi Kaos GL Dergisi’nin bu sayısında bizlere eşlik etmekte.

Güncel sayfalar

Güncel Sayfalar, Küçük İskender’i andığımız Can Yaman yazısı ile bizleri karşılayıp; Gülizar Aytekin’in kaleminden Kadın Kadına Öykü Yarışması ikincilik ödülüne hak kazanan “Kuşlar ve Gar” öyküsü ile devam ediyor. Aras Onur’un “Going Str8 Ahead” yazısıyla bir aşk yolculuğunun ardından İren Yılmaz’ın eserleriyle birlikte renkler ve canavarlarla dolu bir dünyaya gidiyoruz. Esra Erkmen, “Sense8 Dizisindeki Queer İzler” yazısı ile; A. Berfan Hür, “Beybaba Ben Neyim? Trans mıyım, Değil miyim?” yazısı ile; Hatice Kapusuz ise “Çocuklar için Gökkuşağı Kitaplığı” yazısı ile güncel sayfalarda bize eşlik ediyor. LGBTİ+ çocukların da internette maruz kaldıkları heteronormativiteyi Hazal Sipahi’nin kaleminden okuyoruz.

Sıradaki sayı

Kaos GL’nin “Bellek” dosya konusuyla çıkacak bir sonraki sayısında, LGBTİ+ Hareketinin dünden bugüne izlerini sürecek; hafıza, mekân ve arşiv alanlarındaki LGBTİ+ ve Queer çalışmalarına odaklanacağız.

Dosya veya Güncel Sayfalar için katkılarınızı 10 Ekim 2019 tarihine kadar editor@kaosgl.org adresine bekliyoruz.

Kaos GL dergisine nereden ulaşabilirim?

Bu yazı ilk olarak Kaos GL dergisinin 166. sayısında yayınlanmıştır. Dergiye; online aboneler dergi websitesinden ulaşabilir. Basılı halini edinmek isteyenler kitapçılardan satın alabilirler. Dergiyi internetten satın almak için ise Notabene yayınları ile iletişime geçebilirsiniz.


Etiketler: medya
Dijital