19/11/2019 | Yazar: Defne Işık

Kaos GL Ekim ayında yasal haklar, sağlık, askerlik, psikososyal destek başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ+’lara 122 danışmanlık hizmeti sağladı.

Kaos GL Ekim ayında 122 danışmanlık hizmeti sağladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Ekim ayında yasal haklar, sağlık, askerlik, psikososyal destek başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ+’lara 122 danışmanlık hizmeti sağladı.

Danışmanlık hizmeti vermeye devam eden Kaos GL Türkiyeli danışanlara Ekim ayında yasal haklar ve yükümlülükler, hormon kullanım süreci, sağlık hakkına erişim, maddi desteğe erişim, askerlik, açılma, akademi gibi konularda toplamda 27 danışmanlık sağladı.

Türkiye’nin farklı şehirlerinde ikamet eden LGBTİ+ mültecilere telefon ve mail yoluyla 95 danışmanlık hizmeti verildi. Danışmanlıkların 53’ünü hukuki, 42’sini sosyal danışmanlık oluşturdu.

Mail danışmanlıkları refugee@kaosgl.org adresi üzerinden Türkçe ve İngilizce olarak verilmeye devam ediyor.

Türkiyeli LGBTİ+’lara verilen danışmanlık

Türkiyeli LGBTİ+’lara Ekim ayında 27 danışmanlık hizmeti sağlandı. 23’ü mail, 3’ü telefon, 1’i yüz yüze verilen danışmanlıkların konularını askerlik, psikososyal destek, kültür, gönüllülük, üyelik, akademik danışmanlık, cinsiyet uyumlama süreci, hukuki destek ve yurt dışına iltica oluşturdu.

Danışmanlık almak isteyen Türkiyeli LGBTİ+'lar Kaos GL ile danisma@kaosgl.org adresi üzerinden iletişime geçebilir.

Kaos GL, genel danışmanlıklarını SIDA desteği ile yürütülen “Gökkuşağı Projesi”; mültecilere verilen danışmanlıkları ise BMMYK ile birlikte yürütülen “LGBTİ Mültecilerin İnsan Haklarını Geliştirmek” projesi kapsamında sağlıyor. 

 

 


Etiketler: insan hakları, sosyal hizmet
İstihdam