04/10/2018 | Yazar: Koray Arkadaş

Kaos GL, Eylül ayında yasal haklar, UNHCR süreci, hormon kullanım süreci, askerlik, sağlık hakkına erişim, psikolojik desteğe erişim gibi konularda toplamda 244 danışmanlık sağladı.

Kaos GL Eylül’de 244 danışmanlık hizmeti sağladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL, Eylül ayında yasal haklar, UNHCR süreci, hormon kullanım süreci, askerlik, sağlık hakkına erişim, psikolojik desteğe erişim gibi konularda toplamda 244 danışmanlık sağladı.

Kaos GL Eylül ayında yasal haklar, sağlık, askerlik başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ+’lara 244 danışmanlık hizmeti sağladı.

Profesyonel danışmanlığı sürdüren Kaos GL Derneği Eylül ayında yasal haklar, UNHCR süreci, hormon kullanım süreci, askerlik, sağlık hakkına erişim, psikolojik desteğe erişim gibi konularda toplamda 244 danışmanlık sağladı.

Türkiye’nin farklı uydu şehirlerinde ikamet eden LGBTİ+ mültecilere 197 danışmanlık hizmeti verildi. Eskişehir’de 21 LGBTİ+ mülteci ile yüz yüze görüşüldü. Bu görüşmeler kapsamında 57 hukuki ve sosyal danışmanlık sağlandı. Yüz yüze görüşmeler dışında mail ve telefon yoluyla 140 hukuki ve sosyal danışmanlık sağlandı. 10 LGBTİ+ mülteci ile hastanelerden randevu alma ve hormon kullanım süreçlerinde birlikte hareket edildi. Eskişehir’de yasal haklar, sorumluluklar ve cinsel sağlık konularını içeren bir günlük eğitim, ertesi gün dijital hikâye anlatımı atölyesi ile birlikte piknik düzenlendi.

Farsça ve Arapça danışmanlık için

Farsça konuşan LGBTİ mülteciler her Salı 10:00-18:00 saatlerinde 0545 340 82 12 numaralı telefon aracılığıyla, Arapça konuşan LGBTİ mülteciler her Perşembe 10:00-18:00 saatlerinde 0541 720 79 23 numaralı telefon aracılığıyla Kaos GL ile iletişime geçebilirler. Mail danışmanlıkları refugee@kaosgl.org adresi üzerinden Türkçe ve İngilizce olarak devam etmektedir.

Türkiyeli LGBTİ+’lara verilen danışmanlık

Türkiyeli LGBTİ+’lara Eylül ayında 47 danışmanlık hizmeti sağlandı. Mail yoluyla verilen danışmanlıkların konularını askerlik, yurt dışına iltica, psikososyal desteğe erişim, açılma, trans geçiş süreci, akademi, gönüllülük oluşturdu.

Danışmanlık almak isteyen Türkiyeli LGBTİ’ler Kaos GL ile danisma@kaosgl.org adresi üzerinden iletişime geçebilir.

*Kaos GL, genel danışmanlıklarını SIDA desteği ile yürütülen “Gökkuşağı Projesi”; mültecilere verilen danışmanlıkları ise BMMYK ile birlikte yürütülen “LGBTİ Mültecilerin İnsan Haklarını Geliştirmek” projesi kapsamında sağlıyor.

İlgili haber:

Kaos GL nasıl sosyal hizmet danışmanlığı sağlıyor?


Etiketler: insan hakları, sosyal hizmet