04/07/2018 | Yazar: Koray Arkadaş

Kaos GL Haziran ayında yasal haklar, sosyal hizmetlere erişim, hormon kullanım süreci, askerlik başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ’lere 212 danışmanlık hizmeti sağladı.

Kaos GL Haziran’da 212 danışmanlık hizmeti sağladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Haziran ayında yasal haklar, sosyal hizmetlere erişim, hormon kullanım süreci, askerlik başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ’lere 212 danışmanlık hizmeti sağladı.

Kaos GL Haziran ayında yasal haklar, sosyal hizmetlere erişim, hormon kullanım süreci, askerlik başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ’lere 212 danışmanlık hizmeti sağladı. 

Aralıksız olarak danışmanlık sağlamaya devam eden Kaos GL Haziran ayında yasal haklar, UNHCR süreci, sağlık, trans geçiş süreci, hormon kullanım süreci, açılma, aile içi şiddet, askerlik, psikolojik desteğe erişim, maddi desteğe erişim, akademi gibi konularda toplamda 212 danışmanlık sağladı. 

Uydu şehirlerde yaşayan LGBTİ mültecilere 163 danışmanlık hizmeti verildi. Telefon ve mail yoluyla sağlanan danışmanlıkların 68’inin hukuki, 95’inin sosyal danışmanlık olduğu gözlemlendi. Hormon kullanım sürecine başlamak isteyen 2 danışan ile Hacettepe Üniversitesi Hastanesinden randevu alma süreçlerinde, hormonlara erişim konusunda problem yaşayan 2 danışan ile hormonlara erişim süreçlerinde birlikte hareket edildi. 

Telefon danışmanlıkları Türkçe, Farsça ve Arapça veriliyor

Farsça konuşan LGBTİ mülteciler her Salı 10:00-18:00 saatlerinde 0545 340 82 12 numaralı telefon aracılığıyla, Arapça konuşan LGBTİ mülteciler her Perşembe 10:00-18:00 saatlerinde 0541 720 79 23 numaralı telefon aracılığıyla Kaos GL ile iletişime geçebilirler. Mail danışmanlıkları refugee@kaosgl.org adresi üzerinden Türkçe ve İngilizce olarak devam etmektedir.

Türkiyeli LGBTİ’lere askerlik, sosyal hizmetlere erişim, açılma, eşcinsel evlilik ve akademik alanda danışmanlık

Türkiyeli LGBTİ’lere Haziran ayında 49 danışmanlık hizmeti sağlandı. 47’si mail yoluyla, 2’si mail yoluyla verilen danışmanlıklar askerlik, sosyal hizmetlere erişim, açılma, hukuk, akademi gibi konulardan oluştu.

Danışmanlık almak isteyen Türkiyeli LGBTİ’ler Kaos GL ile danisma@kaosgl.org adresi üzerinden iletişime geçebilir.

*Kaos GL, genel danışmanlıklarını SIDA desteği ile yürütülen “Gökkuşağı Projesi”; mültecilere verilen danışmanlıkları ise BMMYK ile birlikte yürütülen “LGBTİ Mültecilerin İnsan Haklarını Geliştirmek” projesi kapsamında sağlıyor.


Etiketler: insan hakları, sosyal hizmet
İstihdam