06/04/2018 | Yazar: Koray Arkadaş

Kaos GL Mart’ta yasal haklar, sağlık, trans geçiş süreci, askerlik başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ’lere 196 danışmanlık hizmeti sağladı.

Kaos GL Mart’ta 196 danışmanlık sağladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Mart ayında yasal haklar, sağlık, trans geçiş süreci, askerlik başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ’lere 196 danışmanlık hizmeti sağladı.

Fotoğraf: Burak Kaygısız, 5. İzmir Onur Yürüyüşü

Danışmanlık vermeye devam eden Kaos GL, Mart ayında yasal haklar, UNHCR süreci, psikolojik ve psikiyatrik desteğe erişim, trans geçiş süreci, hormon kullanım süreci, askerlik, maddi desteğe erişim gibi konularda danışmanlık sağladı.

Türkiye’nin birçok farklı uydu kentinde yaşayan LGBTİ mültecilere toplamda 162 danışmanlık hizmeti verildi. Telefon ve mail yoluyla 62 hukuki, 102 sosyal danışmanlık sağlandı. Bir kişi ile hormona erişim sürecinde, bir kişi ile Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Bölümünden randevu alma sürecinde birlikte hareket edildi.

Farsça konuşan LGBTİ mülteciler her Salı 10:00-18:00 saatlerinde 0545 340 82 12 numaralı telefon aracılığıyla, Arapça konuşan LGBTİ mülteciler her Perşembe 10:00-18:00 saatlerinde 0541 720 79 23 numaralı telefon aracılığıyla Kaos GL ile iletişime geçebilirler. Mail danışmanlıkları refugee@kaosgl.org adresi üzerinden Türkçe ve İngilizce olarak devam ediyor.

Türkiyeli LGBTİ’lere Mart ayında 34 danışmanlık hizmetinin verildiği tespit edildi. Danışmanlıkların 29’u mail, 5’i telefon yoluyla sağlandı. Türkiye’nin farklı şehirlerindeki 5 kişinin psikolojik ve psikiyatrik desteğe erişim sürecinde birlikte hareket edildi. Diğer danışmanlıklar; askerlik, açılma, eğitim gibi konularda verildi.

Danışmanlık almak isteyen Türkiyeli LGBTİ’ler Kaos GL ile danisma@kaosgl.org adresi üzerinden iletişime geçebilir.

*Kaos GL, genel danışmanlıklarını SIDA desteği ile yürütülen “Gökkuşağı Projesi”; mültecilere verilen danışmanlıkları ise BMMYK ile birlikte yürütülen “LGBTİ Mültecilerin İnsan Haklarını Geliştirmek” projesi kapsamında sağlıyor.

İlgili haber:

Kaos GL nasıl sosyal hizmet danışmanlığı sağlıyor?

 


Etiketler: insan hakları, sosyal hizmet
İstihdam