08/06/2018 | Yazar: Koray Arkadaş

Kaos GL Mayıs ayında birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ’lere 266 danışmanlık hizmeti sağladı.

Kaos GL Mayıs ayında 266 danışmanlık hizmeti sağladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Mayıs ayında yasal haklar, sosyal hizmetlere erişim, hormon kullanım süreci, askerlik başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ’lere 266 danışmanlık hizmeti sağladı.

Mülteci ve Türkiyeli LGBTİ’lerle dayanışmasını sürdüren Kaos GL Mayıs ayında yasal haklar, UNHCR süreci, sağlık, trans geçiş süreci, hormon kullanım süreci, açılma, eş cinsel evlilik, askerlik, maddi desteğe erişim, eğitim gibi konularda toplamda 266 danışmanlık sağladı.

Türkiye’nin farklı şehirlerinde hayatını idame ettiren LGBTİ mültecilere 225 danışmanlık hizmeti verildi. Saha ziyaretleri kapsamında Yalova’da 24, Denizli’de 27 LGBTİ mülteci ile yüz yüze görüşüldü. Görüşmeler kapsamında 121 hukuki ve sosyal danışmanlık sağlandı. Yüz yüze görüşmelerin dışında telefon ve mail yoluyla 104 hukuki ve sosyal danışmanlık hizmeti verildi. Hormon kullanım sürecine devam eden 4 danışan ile Hacettepe Üniversitesi Hastanesinden randevu alma süreçlerinde birlikte hareket edildi. Denizli’de yasal haklar ve sorumluluklar ve cinsel sağlık konularını içeren bir günlük bir eğitim, ertesi gün dijital hikaye anlatımı atölyesi ile birlikte piknik düzenlendi.

Farsça konuşan LGBTİ mülteciler her Salı 10:00-18:00 saatlerinde 0545 340 82 12 numaralı telefon aracılığıyla, Arapça konuşan LGBTİ mülteciler her Perşembe 10:00-18:00 saatlerinde 0541 720 79 23 numaralı telefon aracılığıyla Kaos GL ile iletişime geçebilirler. Mail danışmanlıkları refugee@kaosgl.org adresi üzerinden Türkçe ve İngilizce olarak devam ediyor.

Türkiyeli LGBTİ’lere Mayıs ayında 41 danışmanlık hizmeti sağlandı. 39’u mail yoluyla, 1’i yüz yüze, 1’i telefon yoluyla verilen danışmanlıkların konularını askerlik, sosyal hizmetlere erişim, açılma, eşcinsel evlilik ve akademi oluşturdu.

Danışmanlık almak isteyen Türkiyeli LGBTİ’ler Kaos GL ile danisma@kaosgl.org adresi üzerinden iletişime geçebilir.

*Kaos GL, genel danışmanlıklarını SIDA desteği ile yürütülen “Gökkuşağı Projesi”; mültecilere verilen danışmanlıkları ise BMMYK ile birlikte yürütülen “LGBTİ Mültecilerin İnsan Haklarını Geliştirmek” projesi kapsamında sağlıyor.


Etiketler: insan hakları, sosyal hizmet
İstihdam