14/05/2018 | Yazar: Koray Arkadaş

Kaos GL Nisan ayında yasal haklar, sağlık, trans geçiş süreci, askerlik başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ’lere 222 danışmanlık hizmeti sağladı.

Kaos GL Nisan’da 222 danışmanlık hizmeti sağladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Nisan ayında yasal haklar, sağlık, trans geçiş süreci, askerlik başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ’lere 222 danışmanlık hizmeti sağladı.

İllüstrasyon: Nadia Bormotova

Kaos GL Nisan ayında yasal haklar, sağlık, hormon kullanım süreci, askerlik başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ’lere 222 danışmanlık hizmeti sağladı.

Aralıksız olarak danışmanlık veren Kaos GL Nisan ayında yasal haklar, UNHCR süreci, sağlık, trans geçiş süreci, hormon kullanım süreci, açılma, askerlik, maddi desteğe erişim, eğitim gibi konularda toplamda 222 danışmanlık sağladı.

Uydu kentlerde hayatını sürdüren LGBTİ mültecilere 191 danışmanlık hizmeti verildi. Saha ziyaretleri kapsamında Denizli’de 28 LGBTİ mülteci ile yüz yüze görüşüldü. Söz konusu görüşmelerde 75 hukuki ve sosyal danışmanlık sağlandı. Yüz yüze görüşmelerin dışında telefon ve mail yoluyla 116 hukuki ve sosyal danışmanlık hizmeti verildi. 1 danışan hakkında verilen sınır dışı kararına karşı İdare Mahkemesine itiraz etme sürecinde danışan ile birlikte hareket edildi. Hormon kullanım sürecine devam eden 3 danışan ile Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji Bölümünden randevu alma süreçlerinde, tedavisine başlamak isteyen 1 danışan ile Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünden randevu alma sürecinde birlikte hareket edildi. 

Telefon danışmanlıkları Türkçe, Farsça ve Arapça veriliyor

Farsça konuşan LGBTİ mülteciler her Salı 10:00-18:00 saatlerinde 0545 340 82 12 numaralı telefon aracılığıyla, Arapça konuşan LGBTİ mülteciler her Perşembe 10:00-18:00 saatlerinde 0541 720 79 23 numaralı telefon aracılığıyla Kaos GL ile iletişime geçebilirler. Mail danışmanlıkları refugee@kaosgl.org adresi üzerinden Türkçe ve İngilizce olarak devam ediyor.

Türkiyeli LGBTİ’lere askerlik, psikolojik desteğe erişim, açılma, eşcinsel evlilik ve akademik alanda danışmanlık

Türkiyeli LGBTİ’lere Nisan ayında 31 danışmanlık hizmeti sağlandı. 27’si mail, 4’ü telefon yoluyla verilen danışmanlıkların konularını askerlik, psikolojik ve psikiyatrik desteğe erişim, açılma, eşcinsel evlilik ve akademi oluşturdu.

Danışmanlık almak isteyen Türkiyeli LGBTİ’ler Kaos GL ile danisma@kaosgl.org adresi üzerinden iletişime geçebilir.

*Kaos GL, genel danışmanlıklarını SIDA desteği ile yürütülen “Gökkuşağı Projesi”; mültecilere verilen danışmanlıkları ise BMMYK ile birlikte yürütülen “LGBTİ Mültecilerin İnsan Haklarını Geliştirmek” projesi kapsamında sağlıyor.

İlgili yazılar:

Kaos GL nasıl sosyal hizmet danışmanlığı sağlıyor?


Etiketler: insan hakları, sosyal hizmet
İstihdam