18/02/2019 | Yazar: Koray Arkadaş

Kaos GL yeni yılın ilk ayında yasal haklar, sağlık, askerlik, akademi başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ+’lara 104 danışmanlık hizmeti sağladı.

Kaos GL Ocak ayında 104 danışmanlık hizmeti sağladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL yeni yılın ilk ayında yasal haklar, sağlık, askerlik, akademi başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ+’lara 104 danışmanlık hizmeti sağladı.

Kaos GL Ocak ayında yasal haklar, sağlık, askerlik başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ+’lara 104 danışmanlık hizmeti sağladı.

Danışmanlık vermeye devam eden Kaos GL Ocak ayında yasal haklar, UNHCR süreci, hormon kullanım süreci, cinsiyet geçiş süreci, HIV, sağlık hakkına erişim, askerlik, psikolojik desteğe erişim, maddi desteğe erişim, akademi gibi konularda toplamda 104 danışmanlık sağladı.

Uydu şehirlerde ikamet eden LGBTİ+ mültecilere telefon ve mail yoluyla 60 danışmanlık hizmeti verildi. Danışmanlıkların 21’ini hukuki danışmanlık, 39’unu sosyal danışmanlık oluşturdu. 5 LGBTİ+ mülteci ile hastanelerden randevu alma süreçlerinde birlikte hareket edildi.

Türkiye’ye sığınma başvurusu yapmayı düşünen LGBTİ+’lara mail yoluyla 4 danışmanlık hizmeti verildi.

Farsça ve Arapça danışmanlık için

Farsça konuşan LGBTİ mülteciler her Salı 10:00-18:00 saatlerinde 0545 340 82 12 numaralı telefon aracılığıyla, Arapça konuşan LGBTİ mülteciler her Perşembe 10:00-18:00 saatlerinde 0541 720 79 23 numaralı telefon aracılığıyla Kaos GL ile iletişime geçebilirler. Mail danışmanlıkları refugee@kaosgl.org adresi üzerinden Türkçe ve İngilizce olarak devam etmektedir.

Türkiyeli LGBTİ+’lara verilen danışmanlık

Türkiyeli LGBTİ+’lara Ocak ayında 40 danışmanlık hizmeti sağlandı. Mail yoluyla verilen danışmanlıkların konularını askerlik, hukuk, akademi, psikososyal destek, cinsiyet geçiş süreci ve yurt dışına iltica oluşturdu.

Danışmanlık almak isteyen Türkiyeli LGBTİ’ler Kaos GL ile danisma@kaosgl.org adresi üzerinden iletişime geçebilir.

*Kaos GL, genel danışmanlıklarını SIDA desteği ile yürütülen “Gökkuşağı Projesi”; mültecilere verilen danışmanlıkları ise BMMYK ile birlikte yürütülen “LGBTİ Mültecilerin İnsan Haklarını Geliştirmek” projesi kapsamında sağlıyor.

İlgili haber:

Kaos GL nasıl sosyal hizmet danışmanlığı sağlıyor?

 


Etiketler: insan hakları, sosyal hizmet
Telegram