06/11/2018 | Yazar: Umut Güven

Kaos GL dergisinin Kasım-Aralık sayısı “Sağ Popülizm” dosyasıyla yayında!

Kaos GL senenin son sayısında sağ popülizmi inceledi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL dergisinin Kasım-Aralık sayısı “Sağ Popülizm” dosyasıyla yayında!

Kaos GL dergisinin 163. sayısı “Sağ Popülizm” dosya konusuyla yayınlandı. Derginin Kasım-Aralık sayısı, sağ popülist siyaset yapma biçimlerini inceliyor.

Dergide sağ popülist siyaset yapma biçimlerinin neye tekabül ettiğine, LGBTİ+ ve feminist hareketlere ve bu hareketlerin kaygılarına değiniliyor. Sağ popülist siyaset yapma biçimine karşı queer siyasetin olanakları değerlendiriliyor.

Dergiye; online aboneler dergi websitesinden ulaşabilir. Basılı halini edinmek isteyenler ise önümüzdeki haftadan itibaren kitapçılardan yeni sayıyı satın alabilirler. Dergiyi internetten satın almak için ise Notabene yayınları ile iletişime geçebilirsiniz. 

Sağ Popülizm dosyasında neler var?

Alev Özkazanç yeni sağ hareketler ve rejimlerin perspektifinden yorumlandığında, artmakta olan cinsiyetçilik, homofobi, kadın düşmanlığı, hiper-erkeksilik ya da pek hafif kaçan bir ifadeyle aileci muhafazakârlık başlıklarını “Toplumsal Cinsiyet Karşıtı Hareketler, Otoriter Popülizm ve Türkiye” yazısında Kaos GL Sağ Popülizm sayısı için ele aldı.

Queer-feminist, anti-kapitalist tasavvurlara olan toplumsal ihtiyaçları ve toplumsal cinsiyet karşıtı politikaları eleştirel feminizmin görevi olarak radikal bir şekilde tekrardan politize edilmesi meselesini Jenny Gunnarsson Payne & Sofie Tornhill kaleminden okuyoruz. Katarina Giritli-Nygren ve Angelika Sjöstedt Landén sözleriyle de toplumsal cinsiyet karşıtı, Femo/Homo-Ulusalcı ortamda feminizme dair birlikte düşünüyoruz.

“AKP Popülizminin Üç Yüzü” ile kürtajdan kahkahaya varıncaya değin, AKP popülizminin sayısız emarelerinden üç tanesini Gökhan Başbuğ yazısında inceliyoruz. Aynı zamanda neoliberalizm ve sağ siyasetin cinsellik ve HİV+ yaşama etkilerini, çok yönlü ayrımcılık politikalarıyla dışlanma ve küresel ölçekte kurduğu bağlantılar açısından B. Özen Demir’in yazısı ile derinleştirmeyi hedefliyoruz.

Sağ Popülist Queerler Nelerdir, Nerede Bulunurlar?” ve “Arjantin’deki Yasal Kürtaj Savaşı: Politik Bir Mücadelenin Anlamları ve İmleyenleri Nelerdir?” sorularına Dersu Ekim Tanca ve Paula Biglieri ile cevap aradığımız, Gözde Yılmaz’ın kaleminden popülist hareketlerin toplumsal etkilerini sorguladığımız yazılar ve daha fazlası ise dosyada siz okurlarımızı bekliyor.

Yaşamın dünü ve geleceği: Güncel sayfalar

Güncel sayfalar Britney’in LGBTİ+ ikonu olma serüveni ile bizleri selamlıyor. Semih Özkarakaş’ın kaleme aldığı yazı, popüler dünyanın yıldızları Madonna ve Christina ile Britney’in MTV’deki “skandal” olarak yorumlanan öpüşmelerinden, günümüz LGBTİ+ popüler dünyasındaki renkli adımlarına kadar bir yolculuğa çıkarıyor.

Mert Güzel’in bu kışa dair kozmosu yorumladığı, yıldız haritamızı çıkardığı astroloji yazısı ise hepimiz için bir rehber değeri taşıyor. “Bu kış bizleri neler bekliyor?” “Merkür retrosu hangi burcu nasıl etkileyecek?” ve “Kararlarımızı alırken nelere dikkat etmeliyiz?” sorularının cevaplarıyla daha fazlası Gök Günlükleri köşesinde bizleri bekliyor.

Peki sizler kışlık filmlerinizi hazırladınız mı? Sinema takipçileri için Kaos GL Kasım-Aralık sayısında Ali Özbaş queer ve LGBTİ+ film arşivinden bir derleme hazırladı. John Cameron Mitchell imzali filmlerden, Xavier Dolan’a kadar uzanan liste, çok yakında vizyona girecek olan LGBTİ+ filmleri de ele almakta.

Tüm bunların yanı sıra Avukat Kerem Dikmen’in “Bir Polis Devleti Hikayesi: Ankara Valiliği Yasağı” ile küresel ölçekte LGBTİ+ yasaklarına dair değerlendirme yazısı; otoriteryanizme meydan okuyan alternatif sanat alanı RJNR/sub.squ’yu bizlere tanıtan Umut Güven söyleşisi, Aslı Alpar çizim ve röportajları, Volkan Gültekin’in Sosyal Belediyecilik anlayışına dair kaleme aldığı yazısı ve Hasan Basri Çifçi’nin Sapma Günlükleri’ne değin birçok içerik güncel sayfalarda!


Etiketler: medya
İstihdam