06/11/2020 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Sözlük’te bugün “nefret suçu” var.

Kaos GL Sözlük: Nefret Suçu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği’nin LGBTİ+ haklarına ilişkin temel kavramları açıkladığı ve sıkça sorulan sorulara yanıtlar verdiği broşüründen her gün bir kavram Kaos GL Sözlüğü ile yayımda!

“Heteronormativite ne demek”, “çok terimsel konuşuyorsun”, “LGBTİ+ ne demek bilmeyenler var”… Bu yakınmalara bir son vermeye geldik. Kaos GL Derneği’nin LGBTİ+ haklarına ilişkin temel kavramları açıkladığı ve sıkça sorulan sorulara yanıtlar verdiği broşürü güncellendi ve güncellenen bu broşürden her gün bir kavram artık kaosGL.org’da yayımda.

Bugün “nefret suçu” terimini açıklıyoruz:

Suç mağdurunun “ırk”, etnik köken, din, cinsiyet, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, yaş, engellik durumu gibi özelliklerinden dolayı hedef alındığı suçlardır. LGBTİ+’ların maruz kaldığı hakaret, yaralama, öldürme, soygun, gasp, kötü muamele veya işkence, taciz veya tecavüz bilinen nefret suçlarıdır. Eğer bu suç bir defaya mahsus olarak işlenmemişse ve süreklilik arz ediyorsa, suç işleyenler nefret grubu olarak adlandırılır. Bu suçları engellemeye ve suç işleyenleri cezalandırmaya yönelik düzenlenmiş yasalara ise nefret suçları mevzuatı denir. TCK’nın ayrımcılığı düzenleyen 122. Maddesi “Nefret ve Ayrımcılık” adını aldığı halde cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve cinsiyet özellikleri korumaya dahil edilmemiştir.

Tüm terimler için burayı ziyaret edebilirsiniz.


Etiketler: yaşam
İstihdam