13/11/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL dergisi, Ocak – Şubat sayısında televizyon ile heteroseksizm ilişkisine odaklanacak.

Kaos GL, “televizyon”u tartışmaya açıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL dergisi, Ocak – Şubat sayısında televizyon ile heteroseksizm ilişkisine odaklanacak.

Kaos GL dergisi, Ocak – Şubat sayısında televizyon ile heteroseksizm ilişkisine odaklanacak. 1994 yılından beri aralıksız çıkan dergi, 164. Sayısında televizyonun toplumun heteroseksist normlarını nasıl etkilediğini tartışmaya açacak.

Yeni sayının çağrı metni şöyle:

“Televizyon, hâkim normun etrafında belli türden bir eğlence, yaşam tarzı örgütleyen ve etki alanı en geniş bilgi araçlarından biri...”

“Çok kanallı hayata geçilmesi ve büyük bir pazar alanına dönüşen internet yayıncılığının başlaması ile bu etkileme kudretinde azalma olduğundan söz etsek de, televizyonun diğer medya araçlarından daha yoğun bir şekilde toplumsal algıya etki etme aracı olma konumunu koruduğunu söyleyebiliriz.”

“Televizyon toplumsal algının yerleşik heteronormatif biçimlerini ve normlarını izletmekle kalmayıp aynı zamanda bütün bunları değiştirip dönüştürebilme potansiyelini de kendi araçları içerisinde barındırabilmekte. Televizyon teorisyenlerinin de özellikle vurguladığı bu potansiyel LGBTİ+’lar ve queer varoluşlar için ne ifade edebilir? Mevcut ilişkinin tarifine girişeceğimiz bu sayıda ayrıca televizyon dizilerine, haberlere, eğlence kültürüne ve değişen televizyona odaklanacağız. “Gerçek temsil”in mümkün olup olmadığını araştıracağımız bu sayıda ayrıca uyarlama dizilerde “uyarlanamayan” karakterlere yer vereceğiz.”

“Katkılarınızı 10 Aralık'a kadar editor@kaosgl.org adresine bekliyoruz.”


Etiketler: medya