06/09/2019 | Yazar: KAOS GL

Kaos GL Temmuz ayında yasal haklar, sağlık, askerlik, psikososyal destek başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ+’lara 160 danışmanlık hizmeti sağladı.

Kaos GL Temmuz ayında 160 danışmanlık hizmeti sağladı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL; Temmuz ayında yasal haklar, sağlık, askerlik, psikososyal destek başta olmak üzere birçok alanda mülteci ve Türkiyeli LGBTİ+’lara 160 danışmanlık hizmeti sağladı.

Aralıksız olarak danışmanlık hizmeti vermeye devam eden Kaos GL Temmuz ayında yasal haklar ve yükümlülükler, hormon kullanım süreci, sağlık hakkına erişim, maddi desteğe erişim, askerlik gibi konularda toplamda 160 danışmanlık sağladı.

Temmuz ayında yapılan Eskişehir ve Yalova saha ziyaretlerinde 20 LGBTİ+ mülteci ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirildi. Söz konusu yüz yüze görüşmelerde 40 hukuki ve sosyal danışmanlık hizmeti sağlandı. Türkiye’nin farklı şehirlerinde ikamet eden LGBTİ+ mültecilere telefon ve mail yoluyla 70 danışmanlık hizmeti verildi. Danışmanlıkların 24’ünü hukuki danışmanlık, 46’sını sosyal danışmanlık oluşturdu. Eskişehir’de Iraklı LGBTİ+ mültecilerle bulgulama toplantısı yapıldı.

Mail danışmanlıkları refugee@kaosgl.org adresi üzerinden Türkçe ve İngilizce olarak devam etmektedir.

Türkiyeli LGBTİ+’lara verilen danışmanlık

Türkiyeli LGBTİ+’lara Temmuz ayında 50 danışmanlık hizmeti sağlandı. Tamamı mail yoluyla verilen danışmanlıkların konularını askerlik, psikososyal destek, hukuki destek, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, cinsiyet uyumlama süreci, akademi ve yurt dışına iltica oluşturdu.

Danışmanlık almak isteyen Türkiyeli LGBTİ+’lar, Kaos GL ile danisma@kaosgl.org adresi üzerinden iletişime geçebilir.

*Kaos GL, genel danışmanlıklarını SIDA desteği ile yürütülen “Gökkuşağı Projesi”; mültecilere verilen danışmanlıkları ise BMMYK ile birlikte yürütülen “LGBTİ Mültecilerin İnsan Haklarını Geliştirmek” projesi kapsamında sağlıyor.


Etiketler: insan hakları, sosyal hizmet
Dijital