04/10/2018 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Derneği’nin düzenleyeceği “Uluslararası Cinsiyet ve Hukuk Konferansı” nefret suçu, yasalar önünde eşitlik ile toplumsal cinsiyet ve hukuk arasındaki ilişkiyi tartışacak.

Kaos GL’den “Uluslararası Cinsiyet ve Hukuk Konferansı” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği’nin düzenleyeceği “Uluslararası Cinsiyet ve Hukuk Konferansı” cinsiyet temelli şiddet, nefret suçu, yasalar önünde eşitlik ile toplumsal cinsiyet ve hukuk arasındaki ilişkiyi tartışacak.

Kaos GL Derneği Uluslararası Cinsiyet ve Hukuk Konferansı düzenliyor. 17-19 Ekim tarihlerinde İzmir’de gerçekleşecek olan etkinliğe yurtiçinden ve yurtdışından, alanında uzman hukukçular, bilim insanları, uzmanlar ve hak savunucuları katılacak.

Konferans, sözleşmelerde insan haklarının öznesi olduğu belirtilen “herkes”in insan haklarından eşit yararlanıp yararlanamadığına odaklanacak. Cinsiyet temelli şiddet ile nefret suçları ve bunlarla mücadelede hukuki açıdan günümüzdeki durumun da irdeleneceği Konferans’ta toplumsal cinsiyetin ve çoklu ayrımcılığın, hukuki süreçlere etkisi de tartışılacak.

Konferans “herkes insan haklarından eşit olarak yararlanıyor mu” sorusuna yanıt arayacak

Uluslararası Cinsiyet ve Hukuk Konferansı’nın çağrısı ise şöyle:

“Kaos GL olarak kuruluşumuzdan bu yana lezbiyen, gey, biseksüel ve transların (LGBT) özgürlükçü değerleri benimsemelerine, eşcinsel ve trans varoluşlarını gerçekleştirme ve kendilerini yetiştirerek toplumsal barış, huzur ve refahın gelişmesine bireysel, toplumsal, kültürel hayat ve davranışlarıyla katkıda bulunabilmelerine destek olma amacı ile faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Tüzüğümüze de hayat veren bu amaç doğrultusunda hayatın birçok alanında farkındalık yaratmaya çalışırken, bir yandan da hukuk kurallarının geçirdiği dönüşümün, dünyada hakları genişleten hareketlere koşut biçimde ülkede de gerçekleşmesi için hukuk alanına da aynı kapsamda yaklaşmayız.

Sizleri bu genel amaç doğrultusunda 17-19 Ekim 2018 tarihlerinde İzmir'de yapacağımız Uluslararası Cinsiyet ve Hukuk Konferansına davet ediyoruz.

Düzenleyecek olduğumuz bu konferans, iki güne yayılan beş ayrı oturumda, yurtiçinden ve yurtdışından, alanında uzman hukukçuların, bilim insanlarının, uzmanların ve hak savunucularının katılımı ile gerçekleştirilecek, bilgi aktarımının yanı sıra özgür bir tartışma ortamı da hedeflenecektir.

Konferans boyunca öncelikli ele alacağımız sorun, sözleşmelerde insan haklarının öznesi olduğu belirtilen “herkes”in insan haklarından eşit olarak yararlanıp yararlanamadığı ile eşit yararlanması bağlamında bir araç olarak hukukun neleri gerçekleştirebileceği olacak.

Toplumsal cinsiyet bazlı temel sorunlardan biri olan cinsiyet temelli şiddet ile nefret suçlarını ve bunlarla mücadelede hukuki açıdan ne durumda olduğumuzu, ayrıca ele alacağız.

Bununla bir bütün olarak toplumsal cinsiyetin ve çoklu ayrımcılığın, hukuki süreçlere etkisi tartışacağımız bir başka konu olacak.

Önceki çalışmalardan farklı olarak bu çalışmada, LGBTİ'ler ile avukatlar arasındaki iletişimde yaşanan görünür olan ve olmayan sorunları masaya yatırarak hem sorun analizi yapmak hem de bunlara çözüm üretmeyi amaçlayacağız.

Türk Medeni Kanunu 40. madde uygulamasını, Anayasa Mahkemesinin güncel kararları ve Uluslararası gelişmeler eşliğinde kazanımlar ve eksiklikler boyutuyla ayrı olarak ele alacağız.

Kaos GL olarak düzenleyeceğimiz bu etkinlikte sizi de aramızda görmekten sevinç duyarız.”


Etiketler: insan hakları