10/03/2010 | Yazar: Kaos GL

Katmer katmer ve çeşit çeşit alanda yediğimiz dirseklerin, biz LGBT bireyleri nasıl yoksullaştırdığı ve yoksunlaştırdığını bize düşündüren bir kıvılcımdır bu dosyaya

Kaos GL'den YOKSULLUK Dosya Konusu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Katmer katmer ve çeşit çeşit alanda yediğimiz dirseklerin, biz LGBT bireyleri nasıl yoksullaştırdığı ve yoksunlaştırdığını bize düşündüren bir kıvılcımdır bu dosyaya kan pompalayan… Aynı zamanda, LGBT’lerin zevk ve sefa içinde yaşayan, zengin ve tuzu kuru insanlar oldukları tezini iyice bir benzetme gereksinimi de yatıyor bu pompalama fiilinin arka planında… İki aylık ıkınma, sıkışma ve son-nokta süreçlerinden sonra, dosyanın epey eşelendiğini ve kendi gerçekliğimize dönüştüğünü fark ettik ve “Yoksulluk” dosyası gibi bir çırpınmanın peşine illa ki bir “yüzleşme”nin  takılacağını anladık. “Yoksulluk” sayımızın editörü Remzi Altunpolat, hazırladığı dosya sunuşu ile, salt haliyle yoksulluk mevzuunu oturuma açtı, Kaos GL dergisinin bu konuyu nasıl ele aldığını tarifledi ve dosya yazılarını okumamızda bize rehberlik yapmak için kollarını sıvadı.
 
Siz bu sayımızı hüp-hüp hüpletmeye başladığınızda, bizim Homofobi Karşıtı Buluşma yolculuğumuz çoktaaan başlamış olacak. 6 Mart tarihinde Trabzon’dan gaza basacak olan yolculuğumuz, 16 Mayıs’ta Ankara’da son bulacak. Ağzınız tatlansın diye, 5. Homofobi Karşıtı Buluşma’nın koordinatörü Nevin Öztop, hazırladığı buluşma bülteni ile şimdiden size küçük kopyalar veriyor. ‘Bu kadarıyla nasıl yetineyim’ diyorsanız, www.antihomofobi.org ’dan buluşmayı an ve an takip edebilirsiniz.
 
Ali ile Ramazan’ın anısına, Perihan Mağden’in kapısını tıklatan Adnan Yıldız, bir söyleşi kapıp getiriyor bizlere. Ece Dorsay’ın Mor Rüya kitabına başını çeviren Nevin Öztop, sizin dikkatinizi de bu söyleşiye çekiyor. “Çıkmaz Sokak” oyununu sergileyen Tiyatro Boyalı Kuş’un kurucusu Jale Karabekir ile de İmge Oranlı söyleşiyor.
 
Canım Ailem bölümümüzde, Barış Sulu’nunailesine açılma-ma deneyimine yer veriyoruz. Çalışma Hayatı bölümünde Bizim Begüm’ün Evine giriyoruz ve memurluktan işletmeciliğe uzanan hayatını ve kendine saklamasına izin vermediğimiz hayallerini dinliyoruz. Tabii, bu dergi, her metre² başına bir müjde vermezse olmaz: Eğitim sayfasında okuyacağınız üzere Eğitimde Cinsel Kimlik Ayrımcılığına Son Komisyonu  resmen kuruldu! Manifesto metinlerinin yanı sıra, komisyonun, uzun bir süredir özellikle sol çevrelerin gündeminde yer edinen Yürüyüş Dergisi’nin homofobik açıklamasına ilişkin cevabını da okuyunuz. Dergide nefes almamızı kolaylaştıran bölümlerimizden Bawer Çakır’ın Bozuk Plak’ı ve Aykan Safoğlu’nun Kült Filmler’i ise tam gaz devam ediyor. Umum’un bu sayıdaki konuğu Tayfun Serttaş… Artık siz karar verin, domuzlar uçabilir mi ya da balık kavağa çıkar mı...
Gelecek dosya konumuz, “Sol”: LGBT’nin ‘sol’ ile ilişkisi; “sol’un gel-git’leri; solun, sağ gösterip sol çakması; ‘sol’un vurgun halleri ve “sol’ ile cennetlerin sürgün sayılıp sayılmayacağı… Artık sizler de işin ucundan tutarsınız ve halının altındaki tozlara bizlerle söz-göz atarsınız.
Akıp giden zamanın her saniyesinde olduğu gibi, bugün/şu an/şu dakika sizin desteğinize, katkınıza, dürtmenize ve eleştirinize ihtiyacımız var. Bolca dürtün bizi, efendim! Ve tabii bolca abone olun filan!
 
Satış Noktaları İçin [[http://kaosgl.org/node/1422|Tıklayınız]]


Etiketler: medya
Dijital