15/12/2015 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Dergisi’nde eserlerini paylaşan sanatçıların bir araya geldiği ‘Gelecek Queer’ sergisi 26 Aralık’ta İstanbul ARK Kültür’de başlıyor!

Kaos GL’den İstanbul’da sergi: Gelecek Queer Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Dergisi’nde eserlerini paylaşan sanatçıların bir araya geldiği “Gelecek Queer” sergisi 26 Aralık’ta İstanbul ARK Kültür’de başlıyor!

Kaos GL Derneği, 2014 yılında doldurduğu 20. yaşına özel bir sergi düzenliyor. İstanbul Cihangir ARK Kültür’de 26 Aralık’ta açılacak sergi 7 Şubat 2016’ya kadar ziyaret edilebilir.

Övül Durmuşoğlu’nun küratörlüğü, Aylime Aslı Demir’in yardımcı küratörlüğünde oluşturulan sergi 26 Aralık Cumartesi günü saat 18.00’de başlayacak özel bir geceyle sanatseverlere, homofobi ve transfobi karşıtlarına açılacak.

Açılışın ardından aynı gün 22.30’da Rod 11 Bar’da DJ’ler The Away Days ve Mind Shifter’ın müzikleriyle parti yapılacak.

Kaos GL dergisinde paylaşılan eserlerin yer alacağı sergiye katılan sanatçılar şöyle: Ahmet Öğüt, Alper Şen & Özge Çelikaslan, Canan, Erdem Taşdelen, Erinç Seymen, Fulya Çetin, Gökçen Cabadan, Gözde İlkin, Istanbul Queer Art Collective, Melanie Bonajo, Metehan Özcan, Nilbar Güreş, Oktay İnce, Pauline Boudry & Renate Lorenz, Susanne M. Winterling.

Nasıl bir gelecek? O geleceği kurmak için nasıl bir bugün?

Sergi için Kaos GL’den yapılan çağrı ise şu şekilde:

“Nedir bu hayattan beklediğimiz? Özgürlük, eşitlik, görünürlük, cesurca sevebilmek, çekinmeden arzulayabilmek, başka bir geleceğin hayalini kurabilmek. Bugün LGBTİ kültürünün herhangi bir öğesi içinde yaşadığımız sistemde bir pazarlama ve markalama aracı olarak normalleştirilebiliyor. Ya da birlikte yaşamak için verilen mücadele toplumsal normlar tarafından kabul edilebilirliğe indirgenebiliyor. O yüzden yaşanabilir bir hayatın hayalini birlikte mücadele ettiklerimizi unutmadan kurabilmek gerekiyor. Aramıza sızan normları gözardı etmeden yeniden tartışarak ve aşarak.

“Çünkü 'henüz queer değiliz'. Henüz varmadığımız o yer üzerinden normalleşemeyiz. Kapitalist vizyonun önerdiği bireyler olmanın ötesine dair şeyleri harekete geçirebilmeliyiz. Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz kuramcı/düşünür Jose Münoz'un dediği gibi queerlik bu dünyanın yeterli olmadığını, bir şeylerin eksik olduğunu hissettiren o şey. Negatif romansların, bugünün içinde sıkışmışlıkların ötesine götüren özlem. Eğer queerlik başka bir geleceğin hayalini bugünde görebilmekse, o zaman daha başka bir gelecek için bugünü daha yaşanabilir olarak kurgulamak gerek. İhtiyacımız olan ortak bir nefes alanı. Birlikte nefes aldığımızda hayal edebiliriz. Birlikte nefes aldığımızda başka olasılıkları görebiliriz. Gelecek sosyal ilişkiler queer bir estetik tarafından yeniden konumlandırılabilir.

“Ortak nefes alanını açabilmek için ev toplantılarıyla başlamıştı her şey. KAOS GL'nin yirminci kuruluş yılında kazanılan nefes alanlarını hatırlamak ve genişletmek için bir ev sergisi kuruyoruz. KAOS GL dergisinde işlerini paylaşmış sanatçıların işleriyle hareketin arşivini bir araya getirip yeni bir alan yaratmayı istiyoruz. Bu alanı farklı dersler ve atölyelerle başkalarıyla paylaşmayı arzuluyoruz.”

Serginin resmî etkinlik sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

*Tüm etkinlikler SIDA ve Norveç Büyükelçiliği tarafından desteklenmektedir.


Etiketler: kültür sanat
Bayram