11/07/2017 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL Dergisi’nin ‘Heteroseksizm Eleştirisi ve Alternatif Politikalar’ dosya konulu 155. sayısı yayınlandı.

Kaos GL’nin ‘Heteroseksizm Eleştirisi ve Alternatif Politikalar’ sayısı çıktı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Dergisi’nin “Heteroseksizm Eleştirisi ve Alternatif Politikalar” dosya konulu 155. sayısı yayınlandı.

Kaos GL dergisinin 155. sayısı “Heteroseksizm Eleştirisi ve Alternatif Politikalar” çıktı. Derginin Temmuz-Ağustos 2017 sayısında heteroseksizme alternatif politikalara değinen yazı ve röportajlar yer alıyor.

Derginin kapağında ve Umum köşesinde “Coğrafya” temasıyla düzenlenen 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Sergisi’nde yer alan Ceren Saner’in fotoğraf çalışmaları yer alıyor.

Dergiye; online aboneler dergi websitesinden ulaşabilir. Basılı halini edinmek isteyenler ise önümüzdeki haftadan itibaren kitapçılardan yeni sayıyı satın alabilirler.

“Heteroseksizme alternatif politikaları konuşmak bizler için oldukça umut verici.”

Sayının editörlerinden Aylime Aslı Demir ve Yıldız Tar’ın sunuş yazısı şöyle;

Heteroseksizm kelimesinin ilk kez ne zaman kullanılmaya başlandığına dair tartışmalar 1970’lerin ilk yarısında -eşcinsel özgürlük hareketlerinin yükseliş dönemi- uzlaşmakta. Kavramın yaratıcısı ise ABD’li homofili örgütü “The Mattachine Society” aktivisti Craig Rodwell. Rodwell hükümet destekli bir ayrımcılığı karşılamak için kullanılmış olsa da kavramı, sayıya ismini veren dersimiz “Heteroseksizm Eleştirisi ve Alternatif Politikalar” hem bu anlamı genişleterek hem de kurumların öznel heteroseksizm üretim araçlarına odaklanarak konuyu tartışmaya açmayı seçti.

Dersin isminin ne olacağının tartışıldığı dönemde ilk akla gelenler “Homofobi”, “Ayrımcılık”, “LGBTİ Kavramlar” oldu. Ancak maruz kaldığımız baskı rejimlerine karşı “Homofobi”nin ve elbette içinde “Ayrımcılık” geçen bir ders isminin de açıklayıcı kuvvetine inanmakla birlikte bu ifadelerin bireyselleştirici kavrayışı ya da LGBTİ kavramlar diyerek zamandan ve mekândan bağımsızmışçasına bir dizi kavramı “açıklamaya” girişmenin, dert edindiğimiz mevzuları kavramaya yetmeyeceğini düşündük.

İlk olarak 2014 yılında Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Bölümü’nde vermeye başladığımız bu derste üçüncü yılı tamamladık. Her geçen yıl geliştirdiğimiz programın son yılında çalıştığımız konular şöyleydi; heteroseksüelliğin tek değerli-doğal bir cinsel yönelim olarak ele alınması, bunun sosyo-politik yapı ve kurumlar aracılığıyla istihdamda yarattığı adaletsizlik, sistematik olarak LGBTİ’lerin emek süreçlerinin nasıl dışında bırakıldığı, tıbbın ideolojisi ve bu ideolojinin hangi bedenleri ve edimleri tarihsel olarak, nasıl marjinalleştirip sağlık sistemlerinin dışında bırakışı, eğitim sisteminin örgütlenişindeki heteroseksizmi üreten eğitim içi ve eğitim dışı araçlarının neler olduğu, geç Osmanlı ve erken dönem cumhuriyet tartışmalarından filizlenerek günümüze gelen ideolojilerin –Muhafazakârlık, Milliyetçilik, Liberalizm- beden kurguları, öjenizm ve bu ideolojilerin meşru cinsellikleri üretmek için ne tür cezalandırma ya da teşvik yöntemleri, hukukun bu süreçlerdeki işlevi.

Öğrenciler ders esnasında bu kurumların çalışanlarıyla ve bu kurumlar ile bir şekilde ilişkileri olan kişilerle, çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiler. Genellikle kurumlarının heteroseksizmi nasıl yeniden ürettiğini açık eden çalışanlar söyleşilerinin yayınlanmasını istemedi ya da isim değişikliği talep etti. Ancak bu konular üzerine konuşmaya başlıyor olmak bile bizler için oldukça umut verici.

Bu sayıda kimleri okuyabilirsiniz?

Heteroseksizme alternatif politikalar bağlamında, bu sayıda Didem Doğan, Özge Özdemir, Berfin Balık, Berkay Erdoğan, Damla Uslu, Hasret Kur, İlay Öz, Özlem Arslan, Meryem Bacak ve Nihal Çarıkçı çeşitli söyleşiler yer alıyor.

Geçtiğimiz sayıda başladığımız “Çocuk” dosyamız bu sayıda da devam etti. Kıbrıs’ın kuzeyinden Semen Yönsel Saygun, sınıflara gökkuşağını nasıl sokabileceğimizi yazdı.

Arzu Tatlı ve Bora Şahinkara’nın eşitlikçi küçük kara balıkların diyarı, Yedi İklim Erken Çocukluk Öğrenme Merkezi ile röportajlarını bu sayıda okuyabilirsiniz. Burcu Yamaner geçtiğimiz sayıda başlattığımız LGBTİ+ çocuklar tartışmasına “Junior Gökkuşağı” yazısıyla devam ediyor. Bu sayıda okuyabileceğiniz diğer “Çocuk” yazıları ise Dilek Vural’ın Küçük Feministin Kitabı incelemesi, Kemal İnal’ın kafamızdaki çocukluğu tartıştığı makalesi ve Çayan Azadi’nin Liseli LGBTİ deneyimini aktardığı tanıklığı.

Eylül-Ekim dosyamız “Ahval” temasıyla ülke gündeminin toplumsal hareketlere olan etkisini farklı alanlar üzerinden değerlendiriyor olacak. Katkılarınızı 5 Ağustos’a kadar bekliyoruz.

Keyifli okumalar!

Kaos GL Dergi'ye basılı ya da internet üzerinden erişmek için abone olabilir ya da bu bağlantıda bulacağınız kitabevlerini ziyaret edebilirsiniz. 


Etiketler: medya
Nefret