05/09/2017 | Yazar: Kaos GL

Karaburun Bilim Kongresi ‘…17’den 17’ye…’ ana temasıyla yapılacak.

Karaburun Kongresi başlıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Karaburun Bilim Kongresi “…17’den 17’ye…” ana temasıyla yapılacak.

Bu yıl on ikincisini düzenlenen Karaburun Bilim Kongresi’nin ana teması Ekim Devrimi’nin yüzüncü yılı dolayısıyla “…17’den 17’ye…” olarak belirlendi.

Kongre, 6-10 Eylül tarihleri arasında İzmir Karaburun’da yapılacak. KHK’larla üniversite dışına itilen pek çok akademisyen de sunumları ile yer alacak.

Kongre Düzenleme Kurulu yayınladığı bir metin ile kongreye çağırdı. Kurul, üniversitelerdeki baskı ortamına dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Gelin dostlar bir olalım”

“15 Temmuz sonrasında bir yandan anayasal, meşru muhalefet odaklarının bir kısmı tasfiye edilirken diğer yandan da geride kalanlara yönelik kapsamlı bir yıldırma süreci işletilmektedir. Türkiye üniversiteleri de hem insanlık hem de kendi tarihinde örneğine az rastlanılacak cinsten yaygın ve yoğun bir saldırıyla, kelimenin tam anlamıyla bir yıkım süreciyle karşı karşıya: Binlerce ilerici, demokrat ve aydın tarif edilmemiş suçlamalarla okullarından, üniversitelerinden atılıyor, sokaklarda dövülüyor, tutuklanıyor ve sayısız hukuksuzluğa maruz bırakılıyor. Ancak, biliyoruz ki bilgi üretimi üniversitelerin duvarları arasına hapsedilememiştir ve hapsedilemeyecektir. İktidarın ulusal ve/veya uluslararası hukukta hiçbir karşılığı olmayan olağanüstü hal kararnameleriyle ülkeyi sonsuza dek yönetemeyeceği ve bu devranın eninde sonunda döneceği ortadadır. Nasıl ki Karaburun ve daha pek çok alan bizimse üniversiteler de bizimdir. Bu yıl tarihin bize hatırlattığı başka sorumluluklarımızın yanı sıra sizlerle paylaşacağımız öncelikli gündemlerimizden biri elbette Türkiye akademisinde yaşanan bu kurumsal yıkım ve toplumsal kıyımdır. Bu bağlamda, okullarından, üniversitelerinden atılmış tüm ilerici, aydın, devrimci yürekleri Karaburun’un düşünce sofrasına katkıda bulunmaya bekliyoruz. Gelin dostlar bir olalım...”

Tam program ve detaylı bilgi için tıklayınız.


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret