18/04/2009 | Yazar: Barış Sulu

LGBTT Hakları Platformu, Ankara Kadın Platformu, Feminist(B)iz ve Kırmızı Şemsiye Seks İşçileri İnisiyatifi Ankara’da geçen hafta (11 Nisan 2009) öldürülen Melek

LGBTT Hakları Platformu, Ankara Kadın Platformu, Feminist(B)iz ve Kırmızı Şemsiye Seks İşçileri İnisiyatifi Ankara’da geçen hafta (11 Nisan 2009) öldürülen Melek ve nefret cinayetlerini duyurmak için, ellerinde pankartlar ve mumlarla, 17 Nisan 2009 Cuma günü saat 18:30’da, Yüksel Caddesi, İnsan Hakları anıtı önündeydi.Ankara Kadın Platformu’ndan arkasında birer harf bulunan kefen giymiş 11 kişi, şimdiye kadar öldürülen eşcinsel ve transeksüellerin isimlerini tek tek söyledikten sonra sırtlarını dönerek "KATLEDİLDİK" yazısını oluşturdu.

Gül Dünya Sanat Topluluğu da eyleme ağıt yakarak destek verdi.

LGBTT Hakları Platformu'ndan Buse Kılıçkaya’nın okuduğu basın açıklamasında, önlem alınmadığı için bu tür cinayetlerin yaşandığı ifade edilerek, "Yaşam haklarımızın gasp edilmediği bir düzen istiyoruz. Bu cinayetin takipçisi olacağız ve katil yakalanana kadar eylemlerimiz sürdüreceğiz" denildi. Basın açıklaması sırasında "Nefret Öldürür, Transfobi Öldürür", "Katil Devlet Hesap Verecek" gibi sloganlar atıldı. Daha sonra mumlar yakılarak İnsan Hakları Anıtı önüne konuldu. Eylemler katil/ler yakalanana kadar her Cuma aynı saatte, aynı yerde tekrarlanacak.
 
Basın Açıklamasının tam metni şöyle:

‘Arkadaşımız Melek, bir hafta önce öldürüldü.
Onlarca kez bıçaklanıp vahşice katledilen Melek’in çığlığını mahalle sakinleri, kolluk kuvvetleri, ahlak bekçileri, siyasiler görmezden, duymazdan geldiler.
Bu gece burada çığlıklarımızı duymanız için bir araya geldik!
Bizler geçen hafta söz verdiğimiz gibi bu cinayetin de takipçisi olacağız ve katil yakalanana kadar her Cuma burada toplanacağız.
Dilimizde tüy bitti derdimizi anlatmaktan. ‘Arkadaşlarımız gözlerimizin önünde öldürülüyor, ne olur artık sesimizi duyun’ demekten hal kalmadı. Bu işlenen kaçıncı cinayet? Daha ne yapmalıyız sizleri harekete geçirmek için, ey devletimizin ‘her işi bilen’ yetkilileri?
 
Nerede sizin o ‘hoşgörü’ diyarı memleketiniz? Yaşam hakkına saygı, hani nerde eşitlik, adalet vaatleriniz?
 
Teker teker öldürerek bizi neyle sınıyorsunuz?
 
Arkadaşlarımızı katleden zihniyeti sorgulamadıkça, katilleri bulup yargıya teslim etmedikçe, hukuksuz ‘tahrik’ indirimleriyle suçluları ödüllendirmekten vazgeçmedikçe, yaşanan cinayetlerin ‘münferit’ olaylar olduğuna kimseyi inandıramazsınız.
 
Su testisi su yolunda kırılır demek suç ortaklığıdır!
 
Siz yetkililer gereken yasal/fiili önlemleri almadıkça, bu cinayetlere sessiz kalıp, ‘su testisi su yolunda kırılır’ gibi tehlikeli yaklaşımlarınızı sürdürdükçe suç ortağı olacaksınız!.
 
Yetkililere sesleniyoruz: Her geçen saniye ve alınmayan her önlem, bir başka nefret cinayetine davetiye çıkarmaktadır. Bundan sonra işlenecek her bir cinayetteki suçluluk payınız, bir öncekinden daha fazla olacaktır.
 
Hayatlarımızın ellerimizden umarsızca çekilip alınmasına sessiz kalmayacağız.
 
İsteğimiz, yaşam hakkımıza yönelik saldırıların yoğunlaştığı bir ‘nefret’ cumhuriyeti değil, yaşam hakkımızın gasp edilmediği bir ‘insan hakları’ düzenidir.
Eşcinsel ve Transseksüel Kanlarıyla Kirlenmiş Ahlakınız Batsın!
Melekler korusun seni sevgili Melek!’
 
LGBTT Hakları Platformu:
İzmir Travesti ve Transeksüel İnisiyatifi,
Kaos GL Derneği,
Lambdaistanbul LGBTT Day. Derneği,
MorEL LGBTT Oluşumu,
Pembe Hayat LGBTT Day. Derneği,
Piramid LGBTT Diyarbakır Oluşumu,
SiyahPembe Üçgen Derneği,
Ankara Kadın Platformu,
Feminist(B)iz,
Kırmızı Şemsiye Seks İşçileri İnisiyatifi.

Eylem fotoğrafları için tıklayın
 


Fotoğraflar: Ali Saltan, Semih Varol


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
bülten